İçeriğe geç

Adana Kent Kart Bakiye Sorgulama ve Başvuru

  Adana Kent Kart, Adana il genelinde faaliyet gösteren toplu taşıma araçları hizmetinden yararlanırken kullanılan karttır. Adana halkının şehir içinde güvenli ve rahat ulaşım sağlamaları için yapılan çalışmalar doğrultusunda Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından elektronik biniş kartı, ulaşımda ödemelerin sistemli olması için hizmete sürülmüştür. Adana’da ikamet eden insanlar ulaşımı kolay ve ekonomik hale getirmek için elektronik biniş kartı olan Adana Kent Kart temin etmelidirler.

  Adana Kent Kart Bakiye Sorgulama

  Adana Kent Kart bakiye sorgulama işlemi için mobil uygulama sayesinde işleminizi telefonunuz üzerinden hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Google Play Store veya Apple Store üzerinden “Kent Kart Mobile” uygulamasını indirerek bakiye sorgulama işlemlerinizi hızlıca halledebilirsiniz. Ayrıca şehrin belli noktalarına yerleştirilen nakit para yükleme cihazları sayesinde de kent katınızı okutup bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

  Adana Kent Kart Başvurusu

  Adana kent kart temini vize işlemleri için gerekli evraklar ile birlikte belediye tarafından yetkilendirilmiş ofislere müracaat edip aynı gün içerisinde kartınızı alabilirsiniz. Bu ofislerin dışında; Adana Büyükşehir Belediyesinin hizmetle görevlendirmiş olduğu Gezici Akıllı İşlem Merkezi, kent içinde insanların işlek olarak kullandığı yerde vize işlemlerini tamamlayabilmeleri için hizmet vermektedir. Kart temin etmek için müracaat edeceğiniz bu yerlere son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık bir fotoğrafınızı, kimlik belgenizi, eğer öğrenciyseniz öğrenci belgenizi teslim ederek ve az meblağda kart bedeli ödeyerek kart sahibi olabilirsiniz. Aktif hale getirilen Adana Kent Kart vizesinin 10 yıl geçerliliği bulunmaktadır.

  Ücretsiz Kent Kart Kimler Tarafından Kullanılır?

  Ücretsiz Kent Kart kullanan kişiler; Aile ve Sosyal Politikalar Başkanlığı tarafından düzenlenen yönetmelik ile 65 yaşını doldurmuş vatandaşların ücretsiz olarak toplu taşıma hizmetlerinden yararlanabilmesi için Kent Kart vizeleri ücretsiz seyahat kartına çevrilmektedir. Ücretsiz seyahat kartı olarak kullanılacak Kent Kart’ın temini için 65 yaş üstü kişilerin kimlik ve diğer gerekli evraklarla başvuruda bulunmaları gerekmektedir. 65 yaş üstü ulaşım kartı almak için;

  • Şehir içinde ücretsiz ulaşım kartlarınızı başvuru merkezlerinden ya da belediyelerin yetkilendirdiği ofislerde temin edebilirsiniz. Sahip olduğunuz kart ile birlikte kimlik belgeniz ve 1 adet vesikalık fotoğraf ile başvurunuz tamamlanacaktır. Üzerine ödeyeceğiniz kart ücreti ile Kent kartınız aktif hale gelecektir.
  • Online olarak başvuru yapmak da mümkündür.

  Ücretsiz Kent Karttan 65 yaş üstü kişiler haricinde belirttiğimiz şu kişilerde yararlanmaktadır;

  • Engel oranı %40 ve üzeri orana sahip engelli vatandaşlar,
  • Resmi üniformalı polis memurları, belediye zabıta görevlileri ve dağıtımcı olarak görev yapan PTT kargo görevlileri,
  • Adana şehir içinde faaliyet gösteren gazeteciler cemiyeti üyeleri,
  • Yönetmelikte belirtilen diğer ücretsiz binişler.

  Kent Kart Dolum Detayları Nelerdir?

  Adana Kent Kartın dolumu için şehrin belirli noktalarına yerleştirilmiş nakit para yükleme cihazları ile 7/24 tüm vatandaşlar ihtiyaç olduğu zaman yüklemelerini gerçekleştirilebilirler. Bunun haricinde online olarak mobil yüklemelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Şehir içi seyahat için kullanacağınız Adana Kent Kart için bayiler haricinde sunulan mobil uygulama hizmetleri sayesinde hızlı ve pratik olarak işlem yapılmasına olanak sağlanmıştır. Online yükleme sonrasında toplu taşıma araçlarında yer alan cihazlar ile dolumun aktive edilmesiyle beraber mevcut bakiyenizi kullanabilirsiniz.

  Adana Kent Kart Bilgilendirme

  Kent kart ile ulaşım sağlayan Adana vatandaşları için otobüs sefer saatleri, durak bilgileri, kullanacağı otobüsün konumu gibi ulaşım konusunda sorgulama yapmak internet üzerinden artık mümkün. Mobil ve web servisi kullanarak konum, Adana Kent Kart bakiye sorgulama, ücret bilgisi, güzergâh gibi diğer tüm bilgileri de htttps://m.kentkart.com/ adresinden öğrenebilirsiniz.