Aracınıza ait borç olup olmadığını sorgulamak ilerde faiz işlemiş borçlar ile karşılaşma riskini ortadan kaldırır. Araç borç sorgulama işlemi ile borcunuzu öğrenebilirsiniz. Gerekli durumlarda ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi internet üzerinden kolayca yapmanız mümkündür.

Aracınıza ait ödenmesi gereken bazı borçlar vardır. Bu borçların yanı sıra aldığınız cezalarda eklenebilir. Eğer ödemeyi aksatırsanız yada yapmazsanız gecikme faizi uygulanır. Eğer ödememeye devam ederseniz size uyarı gönderilir ve ödemeyi yapmanız istenir. Aracınıza ait borçların nedenleri şunlar olabilir:

 • Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu
 • Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) geçiş ihlali borçları
 • Trafik Cezası Borçları
 • Otopark Borçları

Bu alanlara ait borcunuz olup olmadığını sorgulamak için yapmanız gerekenler şunlardır:

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Borcu Nasıl Sorgulanır?

Motorlu taşıtlar vergisi araç sahiplerinin sahip olduğu aracın bazı özellikleri dikkate alınarak belirlenir. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Motor hacmi
 • Koltuk sayısı
 • Yaşı
 • Doğaya saldığı emisyon oranı

Bu özelliklere göre MTV yani motorlu taşıt verginiz hesaplanır. Motorlu taşıtlar vergisi mecburidir. Aracınızın siciline işlenerek tescil edilmesiyle vergi tarihi başlar ve yıldı iki kere ödenmesi gerekir. Motorlu taşıtlar vergisinin ödenme tarihleri ocak ve temmuz aylarıdır.

Motorlu taşıtlar vergisi yani MTV sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Bu işlemi gelir idaresi başkanlığına ait resmi internet sitesinden yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Siteye girdikten sonra MTV borcu sorgulama bölümüne girip, araç plakanızı ve T.C. kimlik numaranızı yazdıktan sonra giriş yapın. Borcunuzu burada görebilirsiniz.

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Otoyol geçişlerinde kullanılan HGS sistemi ile hızlı geçiş sağlanmaktadır. Bu teknoloji ile vatandaşlar geçiş sırası beklemeden ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ödemeyi aracınızın üzerine yapıştıracağınız HGS etiketi ile yaparsınız.

Hızlı Geçiş Sistemi borcu sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Otoyol ve köprü geçişlerini kullanırken HGS etiketinizde bakiye olmaması durumunda yetersiz bakiyeden dolayı ücret ödemeden geçilir. Bu ücret borç olarak sisteme kaydedilir. Borcunuzu sorgulamak için PTT HGS sayfasına giriş yapabilirsiniz.

PTT HGS sorgulama sayfası için tıklayınız.

Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra sisteme giriş yaptıktan sonra ”Geçiş İhlali Sorgulama” sayfasından borcunuzu görebilirsiniz.

Trafik Cezası Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik cezanız ile ilgili bilgiye E-devlet sistemine giriş yaparak ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • E-devlet internet sayfasına girin. Giriş yapmak için buraya tıklayınız.
 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapın.
 • Sistemden Emniyet Genel Müdürlüğünün sayfasına girin.
 • Ceza sorgula kısmına tıklayın ve borcunuzu buradan sorgulayın.

Açılan pencerede borcunuzu anlık olarak görüntüleyebilir ve kart bilgilerinizi girerek ödeme yapabilirsiniz.

Otopark Cezası Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Park cezası almış iseniz, kesilen ceza için aracın çekildiği otoparka gitmelisiniz. Çekilen otopark bilgisine ulaşmak için E-devlet sistemini kullanabilirsiniz.