Bankalar güvenlik sebebiyle günlük işlem limiti belirlemiştir. Güvenlik sebebiyle alınan bu karar ile internet bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerde limit belirlenerek, dolandırıcılık durumlarında sonucun daha az zarar vermesi hedeflenmektedir. Havale, eft, sanal kart gibi işlemlerde günlük sınırlama getirilir. İşlem limiti ne kadarsa üstüne geçemezsiniz. İşlem limitinizi değiştirebilirsiniz.

Güvenlikle ilgili çıkabilecek sorunlardan dolayı işlem limiti sistemi uygulanmaktadır. Kartınızın kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda daha fazla sıkıntıya girmemeniz için gerekli bir kuraldır. Günlük işlem limitini EFT limiti, günlük internet alışveriş limiti gibi başlıklarda ayırarak belirleyebilirsiniz. Bu limitleri bankanın belirlediği üst limite göre kendiniz ayarlarsınız.

İnternet Bankacılığı İle İşlem Limiti Değiştirme

Sahip olduğunuz kartın limiti dahilinde, internet bankacılığı hizmetini kullanarak kartınızın günlük işlem limitini artırabilir yada azaltabilirsiniz. Bazı bankalar bu işleme mobil uygulama üzerinden izin vermektedirler ancak bazıları sadece internet bankacılığı yada şube kanalıyla banka işlem kart işlem limitinizi değiştirmenize izin verir.

Telefon Bankacılığı İle İşlem Limiti Değiştirme

Eğer internet ile değiştirme işlemini yapamıyorsanız ve şubeye gidemeyecek durumdaysanız bir seçeneğiniz daha var. Bu seçenek telefon bankacılığıdir. Çalıştığınız bankanın çağrı merkezini arayarak limit değiştirme konusunda yardım alabilirsiniz. Bankanızın üst limit sınırı dahilinde değişiklik yapabilirsiniz. Eğer bankanın belirlediği üst limitin üzerinde bir değişiklik yapmak istiyorsanız şubeye başvurmanız gerekir. Bunu internet şube yada telefon bankacılığından yapamazsınız. Şubeye kendiniz giderek başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuz değerlendirilerek uygun görülürse işlem limiti artışı yapılacaktır.

‘Günlük İşlem Tutarınız Yeterli Değildir.’ Ne Anlama Gelir?

Bu hata kartınız için belirlenen günlük işlem tutarınızın aşılmaya çalışıldığını belirtir. Kartınız sizdeyse yanlış bir işlem yapıyorsunuz demektir. Ancak kartınız elinizde değilse çalınmış yada kaybolmuş durumdaysa durum daha ciddidir. Bu durumda kural gereği bakiyenizde yada kart limitinizde yeterli bakiye olsa bile çekilmesine izin verilmez. Sizin yapmanız gereken ise kart sizdeyse günlük limit artışı için müşteri hizmetlerini aramak yada internet şubesini kullanmaktır. Ancak limiti zorlayan siz değilseniz ve kimde olduğuna dair bilginiz yoksa kayıp ve çalıntı bildirimi yaparak işlem yapılmasını engellemelisiniz.