İçeriğe geç

Başkent Kart Sosyal Yardım Bakiye Sorgulama

  Ankara Büyükşehir Belediyesinin sunmuş olduğu sosyal yardım kampanyasında kullanılan kartlara Başkent Sosyal Yardım Kartı deniliyor. Bu kartlar ihtiyaç sahibi aileler verilerek, belli dönemlerde nakit yükleniyor ve ihtiyaçlarını almaları sağlanıyor.

  İçindekiler

  Başkent Sosyal Yardım Kartı Nedir?

  Başkent kart temassız ve güvenli ödeme kolaylığı sağlayan bir elektronik karttır. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yardım projesi kapsamında kullanılmaya başlamıştır. Başkent Sosyal Kartınızı alışverişlerinizde kolayca kullanabilirsiniz. Bu kart belediye tarafından ekonomik durumu iyi olmayan ve yardıma muhtaç kişilere verilir. Ankara Büyükşehir Belediyesi belli zamanlarda bu kartlara nakit yükleyerek, ihtiyaç sahiplerinin kullanmalarını sağlıyor. Kişiler bu kartları kullanarak alışveriş yapabiliyorlar. Böylece Ankaralı ihtiyaç sahipleri aileler mutfak alışverişlerini yaparak biraz olsun rahatlıyorlar.

  Başkent Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

  Başkent Kart maddi durumu yeterli olmayan aileler için Ankaralılara özel olarak çıkarılmış bir karttır. Bu kart için belediyeye başvuru yapılması gerekiyor. Eğer maddi durumunuz yoksa ve yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bunun için bazı belgeleri toparlayarak Ankara Büyük  Şehir Belediyesine başvuru yapmanız gerekir. Başvuru için gerekli belgeleri belediyeyi arayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden de başvuru yapma imkanınız vardır.

  Ankara Başkent Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Ankara Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu bu yardım kartlarını kullanan vatandaşlar kartlarında kalan bakiyeyi öğrenmek için iki yöntem kullanabilirler. Bu yöntemlerin ikiside oldukça kolay ve pratiktir. Ancak birincisi daha kullanışlıdır. Alışveriş sırasında kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Diğerinde gitmeniz gereken bir yer vardır ve size uzaksa bu biraz sizi zorlayabilir.  Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Market Kasa Görevlisinden Başkent Kart Bakiye Sorgulama: Alışveriş yaptığınız kasa görevlisine bakiyenizi öğrenmek istediğinizi söylemeniz durumunda, söylecektir. Kasa görevlisi bakiyenizi görebilir.
  • Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığından Başkent Kart Bakiye Sorgulama: Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı aile yaşam merkezleri ve kadın lokallerine giderek bilgi alabilirsiniz.

  Bu yöntemlerden başka bir yol yoktur. Bakiyenizi zamanında sorgulayarak alışveriş sonrası kasada zor anlar yaşamanın önüne geçebilirsiniz. Bakiyeniz yetersiz kalması durumunda kalan miktarı cebinizden ödemeniz gerekir. Bu yüzden zor anlar yaşamamak adına bakiyenizi mutlaka kontrol ettikten sonra alışverişe başlamalısınız. Market görevlisinden alışveriş öncesi yardım etmesini isteyebilirsiniz. İllaki ödeme anında bakacak diye bir şart yoktur.