Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

0

Kripto para anlamına gelen bitcoin, son zamanlarda oldukça ilgi noktası olmuştur. Geleceğin parası olarak lanse edilen bitcoin 2009 yılında kurulmuştur. 22 Mayıs 2010 yılından bu yana hızlı bir yükselişe geçmiştir.

Kripto Para – Bitcoin Nedir?

2009 yılında oluşturulan Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan bağımsız ilk kripto paradır. Nakite alternatif olarak geliştirilen bir değişim aracıdır. Dijital varlık olan Bitcoin özel bir şifreleme ile korunur. Kripto para bir devletin parası değildir. Merkezi olmayan bir para olduğu için herhangi bir bankaya bağlı çalışmaz bu yüzden yönetilemez, taklidi ve takası yapılamaz. Çünkü kripto para fiziki bir nesne değildir.

21 milyon sasıya ulaşan Bitcoin, genesis blokta belirtilerek sınırlandırılmıştır. İlk işleme alınması ve ilk transferi Satoshi Nakamato ve Hal Finney arasında yapılmıştır. Hal Finney Nakamato’ya geliştirmesi için yardım sağlamıştır. İlk alışveriş, ağın oluşturulmasından sonra 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alarak yapılmıştır. 22 Temmuz 2013’ten sonra Bitcoin, 1.2 milyar dolar seviyesinden günümüze gelene kadar 182.967.290 milyar dolar olmuştur.

Bitcoin dışında bulunan bütün para birimlerine altcoin ismi verilmiştir. Etherum, ripple ve dogecoin örnek gösterilebilir. Bitcoin, virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Buna ek olarak Derin Ağ’da en çok kullanılan para birimi Bitcoin’dir.

Bitcoin’in Kısaltması ve Logosu Nasıldır?

İlk kripto para olan Bitcoin’in kısaltması BTC’dir. Geleceğin parası olarak görülen Bitcoin’in sembolü  ise şeklindedir.

Bitcoin Hesabı Nasıl ve Nereden Açılır?

Bitcoin hesabı için öncelikle yerli yada yabancı kripto para borsalarından istediğinize başvuru yapmanız gerekir. Kimlik doğrulaması yaparak güvenli bir kayıt oluşturmalısınız. Kripto para borsasında kayıt işleminde güvenliği çok fazla önem verilir. Bu yüzden güvenlik ağına yüz tanıma, kimlik onaylama, telefon numarası ve e-posta onaylama işlemlerini yapmalısınız. Kayıt işleminizi güvenli bir şekilde gerçekleştirdikten sonra kripto para borsasında işlem yapmak için hesabınızda bulunan cüzdan kısmından almak istediğiniz Bitcoin miktarı kadar hazır para bulundurmalısınız.

Bitcoin nereden alınır diye merak edenler için youtube üzerinden tanınmış ve bilinen yatırım uzmanlarının önerdikleri siteleri tercih etmelerini önerebiliriz. Bilinen yerlerden satın alma yapmak dolandırılmanızın önüne geçecektir.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz