Borç Kapatma Kredisi 2020

0
1531

Borç kapatmak için kullanılan krediler, bankaların sunduğu seçeneklere göre değişiklik göstermektedir. Borç kapatma kredisi olarak sunulan faiz indirimli kampanyalar uyguladığı bilinen bankalardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • QNB Finansbank

Bu bankalar özelinde, var olan kredi borçlarının maksimum 100.000 TL olması halinde, 60 ay vadeli seçenekler ve uygun faiz oranları ile yapılandırılarak yeniden ödeme planı oluşturulması mümkün olmaktadır.

Bankaların uygulamış oldukları bu yapılandırma sistemi, BDDK tarafından sunulmakta olup her bankanı bu uygulamayı yapmasına izin verilmemektedir. Yalnızca lisanslı ve onaylı olan bankalar özelinde yapılandırma sistemi onaylanmaktadır.

Borç Kapatma Kredisi Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Borç kapatma kredisi kullanım durumları, BDDK tarafından düzenlenen yasal çerçeveye göre belirlenmektedir. Bankaların kendi kriterleri doğrultusunda istedikleri müşterilere böyle bir uygulama yapmaları söz konusu olmamaktadır.

Borç kapatma kredileri, genel olarak farklı bankalara olan borçların tek çatı altında birleştirilmesi anlamına geldiği için farklı bankalara borçları olan müşterilere yönelik uygulanmakta olan bir yapılandırma programıdır.

Bir banka özelinde farklı borçlanmaların olması durumunda borç kapama kredilerinin kullanılması mümkün olmamaktadır. Farklı bankalara ihtiyaç kredisi borçları, kredi kartı borçları, araç kredisi borçları borç kapatma kredileri kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Borç kapatma kredileri, ek kart ödemelerini kapsamamaktadır. Başka bir bankaya bağlı bulunan vadeli hesap için çıkarılan ek kartın borçları, yapılandırma sistemi içerisinde değerlendirilememektedir. Buna ek olarak konut kredilerinde de yapılandırma farklı bankalar ile yapılamamaktadır.

Borç Kapatma Kredisi Kullanma Kriterleri Nelerdir?

Borç kapatma kredisinin kullanım kriterleri, bu olanaktan yararlanmak isteyenlerin çok olması nedeniyle belirlenmektedir. Bir sınırlama oluşturan borç kapatma kredisi kriterleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Maksimum 60 aya kadar vade seçeneği olanağı sunulmaktadır.
 • Kullanılan kredilerin faiz oranlarına bakılmaksızın, yapılandırma faizleri geçerli olmaktadır. Ortalama yapılandırma faiz oranı %1,16 olarak bilinmektedir.
 • Başvuru sahibinin Findeks kredi notu değeri üzerinden yapılan değerlendirmeler ile yapılandırma onayı verilmektedir.
 • Borç kapatma kredisinin ödeme planındaki taksitlerin müşteri tarafından ödenebilecek olması, gelir durumu ile tespit edilmek zorundadır. Aksi durumda yapılandırmaya izin verilmemektedir.

Borç kapatma kredisi kullanmak isteyen müşterilerin bu şartları sağlamaları gerekmektedir. Şartlar içerisinde yer alan Findeks kredi notu değeri, yapılandırma için en önemli kriter olarak belirlenmekte olup riskli bir değer olması halinde de yapılandırmaya izin verilmemektedir.

Akbank Borç Kapatma Kredisi Olanakları Nelerdir?

Akbank borç kapatma kredisi fırsatları, Akbank ve diğer kredi kartlarının var olan borçlarının kapatılarak tek bir borç ödeme kaynağı oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda sunduğu fırsatlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Maksimum 20.000 TL tutarına kadar kredi kullanım limiti bulunmaktadır.
 • 12 aya kadar vade seçeneği kullanılabilmektedir.
 • Güncel faiz oranının %1,51 olduğu bilinmektedir.

Akbank ile borç kapatma kredisi kullanmak isteyen bir müşterinin 10.000 TL kredi kullanması durumunda maksimum vade olan 12 ay vadenin seçilmesi ile aylık geri ödemelerinin 934, 71 TL olduğu bilinmektedir.

Ziraat Bankası Borç Kapatma Kredisi Fırsatları Nelerdir?

Ziraat Bankası borç kapatma kredisi fırsatları, banka müşterilerinin hem kendi bankalarına olan borçlarını hem de farklı bankalara olan kredi borçlarını kapatarak tek bir çatı altına ödeme işlemlerinin sürdürülmesine yönelik içerikler sunmaktadır.

Gelir durumunun belgelenmesi ve kredi notunun riskli değerde olmaması halinde bu kredilerin kullanım kolaylıkları bulunmaktadır. Ziraat Bankası borç kapatma kredisi olarak bilinen uygulama ile banka müşterilerine sunulan fırsatlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Maksimum 60 aya kadar vade seçenekleri uygulanmaktadır.
 • %1,05 oranında faiz uygulaması bulunmaktadır.
 • 000 TL tutarına kadar kredi finansmanı sağlanabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz