Korona virüs salgınından dolayı insanlar aşının üretilmesini dört gözle bekliyorlardı. Sonunda üretilen aşı ülkelere dağıtılmaya başlandı. Ülkemizde aşıyı alabilmek için başvurusunu yaptı ve sonunda covid-19 aşısı ülkemize geldi. Aşının ülkemize gelmesi ile birlikte vatandaşlar aşı olmak için ne yapmaları gerektiğini sormaya başladı. Sağlık Bakanlığının yaptığı düzenlemeye göre öncelik durumu olan kişilere öncelik verilerek aşı yapılması kararı alındı. Vatandaşlar aşı öncelik durumunu sorgulamak için ne yapmaları gerektiğini merak etmeye başladılar.

Sağlık Bakanlığı aşılama için bir sıralama düzenledi. Risk gruplarına göre aşılama yapılması için yapılan sıralamaya göre, insanlar risk grubunda olmaları durumunda randevu alarak aşılarını olabileceklerdir. Aşı 2 doz halinde yapılacaktır. 2. doz için randevu alınmasına gerek yoktur. 1.aşıyı olduktan sonra sağlık görevlisi tarihi size verecektir.

Aşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aşı sorgulama yapmanın amacı risk gruplarına göre yapılan sıralamada nerede olduğunuzu görmek içindir. Öncelikle belirlenen aşamalara bakarak hangi grupta olduğunuzu görebilirsiniz. Hangi sırada olduğunuzu görürseniz ona göre sorgulama yapmanız gereken tarihte aşı sorgulama yapabilirsiniz. Sürekli yapmanıza gerek yoktur.

 • Birinci aşamada : Sağlık çalışanları, 90 yaş üstü vatandaşlar, 75 yaş üstü vatandaşlar, 65 yaş üstü vatandaşlar,
 • İkinci aşamada : Öncelikli sektörler, bakanlıklar, kritik görevlerdeki kişiler, cezaevler, eğitim sektörü, gıda sektörü, 60-64 yaş arası vatandaşlar, 50-64 yaş arası vatandaşlar
 • Üçüncü aşamada : Kronik hastalığı olanlar, diğer yaş grupları
 • Dördüncü aşamada : Aşılanma sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanlar

Eğer sırası gelen aşamada iseniz yada her ihtimale karşı sıra geldi mi diye merak ediyorsanız aşı öncelik durumunuzu sorgulayarak görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 • Aralarda boşluk bırakarak AŞI, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarası son 4 hanesini yazıp, 2023’e kısa mesaj atabilirsiniz.
 • MHRS sayfasına giriş yaparak görebilirsiniz. Mhrs sistemine giriş bilgileriniz ile birlikte girdikten sonra aşı bölümünde durumunuzu görebilirsiniz.

Bu iki seçenekten birisini kullanarak aşı öncelik durumunuzu görebilirsiniz.

Sırası Gelenler İçin Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

 • Randevu almak için öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-nabız hesabınıza giriş yapın.

E-nabız sayfası için tıklayınız.

 • Ana sayfada yer alan covid-19 aşı durumu menüsüne tıklayın.
 • Bu sayfada aşı öncelik durumunuz yazacaktır. Eğer burada öncelikli grupta görünüyorsanız MHRS uygulaması yada internet sitesine girerek sisteme giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra aşıyı nerede yaptırmak istiyorsanız oradan aşı için randevu alabilirsiniz. Randevunuzun onaylandığına dair kısa mesaj aldıktan sonra belirlenen tarihte aşı olabilirsiniz.
 • 2.doz aşı için gerekli tarihi sağlık çalışanı belirleyerek verecektir.