Ülke genelinde alınan tedbir kararları gereğince toplanan Diyarbakır İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine ilişkin yeni kararlar alındı. Buna göre, ildeki tüm toplu ulaşım araçlarında ve konaklama tesislerinde Kovid-19 tedbirleri arttırılacak, herhangi bir ayrım olmaksızın HES kodu istenecek. Diyarbakırlı vatandaşlar elektronik ulaşım kartlarına HES kodlarını tanımlayarak şehir içi toplu taşıma hizmetinden yararlanmaya devam edebilecek.

Elektronik akıllı seyahat kart sistemlerinin kişiselleştirilmesi amacıyla gerekli çalışmalar yapıldı ve artık HES kodu dönemine geçildi. Bu karar sayesinde Kovid-19 tanısı konulduğu veya temaslı olduğu belirlenenlerin kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca geçici olarak askıya alınacak. Konaklama tesislerinde ise HES kodu sorgulaması müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılacak, herhangi bir riski bulunmayan, tanılı ya da temaslı olmayan kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek. Kovid-19 tanısı konulduğu ya da temaslı olduğu belirlenen müşteriler, misafir izolasyon odalarına yerleştirilecek.

Bu kararlara uymayan kişilere cezai işlem uygulanacaktır.

Diyarbakır HES Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

Diyarbakırlı vatandaşların HES kodlarını ulaşım kartlarına tanımlamaları için gerekli adımlar ise şu şekildedir. Öncelikle HES kodlarını almaları gerekir. HES kodu olmayan vatandaşlar şu şekilde alabilirler.

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu Alma

HES uygulamasını akıllı telefonunuza indirdikten sonra HES Kodu İşlemleri bölümünden giriş yapıp, HES Kodu Oluştur düğmesine tıklayın. Buradan HES kodunuzu oluşturup alabilirsiniz.

  • SMS ile HES Kodu Alma

Telefonunuzun mesaj kısmına gelip HES yazın, sonra aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazın ve 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayın. Kodunuz size gönderilecektir.

  • E-Devlet ile HES Kodu Alma

E-devlet sistemi daha önce kurum ve kuruluşlara giderek yapabileceğimiz bir çok işlemi artık daha pratik bir şekilde yapmamıza olanak sağlıyor. E -devlet sistemini kullanarak HES kodunuzu almanız mümkündür.

Bu işlemden sonra yapmanız gerekenleri se şu şekildedir:

  1. Öncelikle akıllıbiletim.com internet sitesine giriş yapınız.

    Akıllıbiletim.com’a gidebilmek için tıklayınız.

  2. Bu sayfada bulunan uyruk, şehir, TC Kimlik numarası, ulaşım kart numarası, hes kodu, telefon numarası, eposta bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra onay alanını onaylayın.
  3. Devam düğmesine tıkladıktan sonra Diyarbakır HES Kodu tanımlama işleminizi tamamlamış olursunuz.