İçeriğe geç

E-Devlet Üzerinden Tüketici Hakem Heyeti Sonuç Sorgulama

  Tüketici Hakem Heyeti tüketicilerin korunması için kanun kapsamında kurulmuş olan bir kuruluştur. Tüketici işlemlerinden dolayı ortaya çıkan uyuşmazlıklara çözüm üretilebilmesi için kurulan bir heyettir. Tüketici hakem heyetine başvurmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • İlgili tüketici hakem heyetine giderek
  • Posta ile tüketici hakem heyetine belgeleri göndererek
  • E-devlet sistemi üzerinden tüketici hakem heyetine başvuru yaparak

  Bu yöntemlerden birisi ile başvuru oluşturulabilir. Başvuru sonrası inceleme süreci başlar. Yapılan şikayetin niteliğine göre bilir kişiler önceleme yapar. Tüketici hakem heyeti inceleme yaparken evrak talep edebilir. Evrakların bir ay içinde iletilmesi gerekir. İnceleme sonrası sonuç şikayeti yapan kişiye ve karşı tarafa bildirilir. Tüketici hakem heyetine başvuru yaptıktan sonra inceleme süresi beklenir. Süre bitince sorgulama yaparak yada size tebliğ edilen bilgilendirme mesajı ile öğrenebilirsiniz.

  E-Devlet Üzerinden Tüketici Hakem Heyeti Sonuç Sorgulama

  e-devlet sistemi ile Tüketici hakem heyeti başvuru sonucunuzu görebilirsiniz. Bu işlem için önce e-devlet sistemine giriş yapmalısınız. Bunun için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

  e-devlet resmi internet sitesine girmek için buraya tıklayınız.

  Daha sonra e-devlet anasayfasında bulunan arama kısmına TÜBİS yazarak Tüketici hakem heyetinin sayfasına ulaşın. Aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak hızlıca bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

  • TÜBİS sayfasına yönlendirilirsiniz. Burada bulunan sayfada sol kısımda menü bulunur.
  • Bu menüden yapılan başvurular bağlantısına tıklayın.
  • Yapılan başvurular bu sayfada listelenmiş şekilde bulunur.
  • İlgili başvurunun sağ tarafında bulunan ‘Karar Formu’ butonuna tıklayın.
  • Karşınıza verilen karar ile ilgili detaylar gelecektir.
  • Buradan Tüketici hakem heyeti sonucunuzu görebilirsiniz.

  E-Devlet Üzerinden Tüketici Hakem Heyeti Sonuç Sorgulama işlemi sonrası karar formunu cihazınıza indirebilirsiniz. İsterseniz çıktı alarak kullanabilirsiniz. Sonuç ayrıca size posta ile gönderilir. Bu şekilde de E-Devlet Üzerinden Tüketici Hakem Heyeti Sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

  Bu sayfadan yeni başvuru oluşturma imkanınız da vardır. Sol menüde bulunan kısımdan yeni başvuru oluşturabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz. Tüm bu işlemler için e-devlet mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.