EBA Canlı Ders Uygulaması Nedir?

EBA, Eğitim Bilişim Ağı daha önce okullara özel zamanlar belirliyordu ve bu saatlerde canlı dersler gerçekleşiyordu. Ancak artık öğretmenler ve okul yöneticileri istedikleri gibi sanlı sınıf açabilirler. Öğretmen ve öğrenciler bu derslere ev ortamında katılıp okuldaymış gibi konuşarak ve dinleyerek ders işlerler. EBA uygulaması ile öğretmenler öğrencilerine ders anlatırlar. Bunun yanı sıra soru cevap test şeklinde ders işleyebilirler. İsterlerse ödev ve çalışma gönderebilirler.

Bunların yanı sıra EBA sisteminde bulunan beyaz tahta uygulaması ile ekran paylaşımı yapılabilir. Akademik Destek bölümünde öğretmen ve öğrenciler soru çözümü yapabiliyorlar. EBA sayesinde uzaktan eğitimde etkileşimli ders yapma imkanı sunulmaktadır. Bu sayede öğrencilerin sınavlara hazırlık döneminde konuları tam anlamıyla bitirmesi ve eksik kalmaması amaçlanmaktadır.

EBA Canlı Ders Öğretmen Girişi Nasıl Yapılır?

Okul yöneticileri ve öğretmenler canlı sınıf uygulamasını açabilirler. Bunun için önce EBA sistemine giriş yapmaları gerekir. Daha sonra;

  • Sol menüde duran “Canlı Dersler” sekmesine tıklayın.
  • Yeni canlı ders açmak için “Canlı Ders Oluştur” seçeneğine tıklayın.
  • Burada dersin yapılacağı sınıf, ders, ünite ve konuyu seçin.
  • Canlı dersin katılacağı şubeyi seçin ve “Canlı Dersi Gönder” seçeneğini tıklayın.
  • Canlı dersi istediğiniz öğretmen ve öğrencilere gönderebilirsiniz. Böylece canlı dersi oluşturmuş olursunuz.

Canlı dersler öğrenci ve öğretmenlerin canlı dersler alanında görünür.

 EBA Canlı Ders Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Canlı dersin listelendiği yerde derse tıklayarak giriş yapılabilir. Yada öğretmenler öğrencilere gönderdikleri ders bağlantısı ile canlı derse girişi sağlayabilirler. Bağlantıya tıklanınca ders saati geldiğinde öğretmen ve öğrenciler birbirleriyle görüntülü ve sesli şekilde iletişim kurarak etkileşimli eğitime başlayabilirler.

Öğretmenler EBA Uygulamasına Nasıl Giriş Yaparlar?

Öğretmenler EBA sistemine MEBSİS şifreleri yada e-devlet şifreleri ile giriş yapabilirler. Ayrıca karekod okutma yöntemiyle de giriş yapma imkanları vardır. Milli Eğitim Bakanlığı nasıl giriş yapılacağına dair videolar yayınlamıştır. Aşağıdan bu videolara ve farklı EBA öğretmen girişi sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığının verdiği similasyonlara ulaşmak için tıklayınız.

EBA karekod ile öğretmen giriş ekranı için tıklayınız.

EBA Mebsis ile öğretmen giriş ekranı için tıklayınız.

EBA E-devlet ile öğretmen giriş ekranı için tıklayınız.

EBA yurtdışı öğretmen giriş ekranı için tıklayınız.

Eğer ücretli öğretmenseniz E-devlet bilgileriniz yada okul yönetiminden E-okul kullanıcı adı ve şifresi alıp bu bilgilerle EBA uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Girişi yapabilmek için “MEBBİS Bilgileri İle Giriş” seçeneğini seçmeniz gerekir.