Uzaktan eğitim sürecinde öğrenciler EBA uygulaması ve EBA TV üzerinden dersler almaya başladı. Korona virüs sebebiyle başlanan uzaktan eğitim, öğrenciler, öğretmenler ve aileler için farklı bir dönem oldu. Yüzyüze eğitimin sunduğu olanaklar evde eğitimde mümkün olmadığı için farklı bir sistem ve çözüm bulundu. Bunun için EBA uzaktan etkileşimli eğitim modelini hayata geçirerek kullanıma sundu. EBA ile öğretmenler canlı ders açarak öğrencilerini görerek ve duyarak eğitim vermeye başladı. Aynı şekilde öğrenciler öğretmenlerini ve arkadaşlarını görerek canlı ders alma imkanı buldu.

eba.gov.tr’nin sizler için oluşturduğu sınıf bazlı zaman çizelgesi sayfasından bulunduğunuz ili seçerek bütün okulların hangi saatlerde canlı ders yapabileceklerini görebilirsiniz. Ayrıca bu sayfada son yüklenen canlı ders çizelgesini indirip oradan takip edebilirsiniz.

İlkokul Öğretmenleri Hangi Saatlerde Canlı Ders Açabilir?

1. -4. sınıflar ve Hazırlık sınıfları için Pazartesi – Cumartesi günleri dahil hergün 8:30 – 20:20 arası istenilen saatte “Canlı Ders” açılabilir.

Öğrenciler okullarının onlara özel olarak oluşturduğu canlı ders saatlerini öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak TC kimlik numaraları ve güvenlik sorusunu ilgili yerlere yazarak sorgulama yapabilirler.

Canlı Ders Saati Sorgulama ekranı için tıklayınız.

EBA Canlı Ders Saatleri

Canlı ders saatleri öğretmenlere bağlıdır. Öğretmenler yada okul yöneticileri istedikleri saatte canlı ders açabilmektedirler. Canlı Ders Saati Sorgulama ekranını kullanarak canlı dersinizin olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Canlı Derste Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalı?

  • Dersten önce kahvaltı yapın.
  • Derse özel bir şekilde giyinin, saçınızı düzeltin.
  • Kalem, silgi, defter ve kitabını hazırla.
  • Ders için uygun bir odaya geçin.
  • Derste sessiz olun ve öğretmeninizi dinleyin.
  • Kamera ve mikrofonunuzu öğretmeniniz açana kadar açmayın.
  • Çalışma masasından kalmayın ki öğretmeniniz sizi görebilsin.
  • Derse katılım yap, öğretmeninden söz alınca mikrofonunuzu açın ve konuşun. Sorunuz varsa sorun.
  • Ders sırasında yemek yemek yasak ancak su içebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığının uzaktan eğitimi öğrencilere sevdirmek için EBA internet sitesinde sistemle ilgili eğlenceli bir üslup kullanmaktadır. Öğrencilerle yaptığı canlı sınıf anlaşmasını da bu şekilde hazırlayarak öğrencilere karşı canlı derse hazırlık ve derse katılma aşamalarını cazip hale getirmeyi başarmış görünüyor.