İçeriğe geç

Engelli Raporu ile Araba Alma

  Engelli vatandaşlara tanınan bu hak ile alacakları araçlarda ÖTV ödemeden indirimli olarak araç alma imkanı verilmektedir. Bedensel ve zihinsel engelli olan vatandaşlar bu haktan faydalanabilirler. Belirlenmiş engel oranlarını raporlayan engelli bireyler araç alırken kendilerine tanına kolaylıktan faydalanabilirler. ÖTV ödemeden araç sahibi olabilirler. Bu büyük bir kolaylık ve indirimdir. Gereken şartları taşıyan engelli bireyler kendilerinden istenen evrakları ibraz ederek bu kolaylıktan faydalanabilirler.

  Engelli Raporu ile Araba Alma

  Engelli raporu bulunan bireylerin kendilerine sunulan avantajı kullanarak araba almaları için yapmaları gereken ilk şey almak istedikleri arabayı seçmektir. Sonra izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Arabanın modelini seçtikten sonra başvuru için gereken evrakları hazırlanmalıdır.
  • Sonra evraklar ile birlikte arabanın alınacağı galeriye gidilmelidir.
  • Araçta engelli vatandaşın ihtiyacına göre düzenleme yapılabilir.
  • Bunun dışında aracı engelli birey dışında kimin kullanacağı belirlenir. Engel durumuna göre farklı bir birey kullanabilir.

  Engelli Raporu ile Araba Almak İçin Gereken Belgeler

  Engelli raporu ile araba almak için gerekli belgeler aracı kullanacak olan bireye göre değişir.

  • Kendisi kullanacaksa sürücü belgesini ibraz etmesi gerekir.
  • 18 yaş altı bireyler üzerine alınacaksa ebeveyn onayı gerekir.
  • Zihinsel engelli bireyler için işlemler vasileri tarafından yapılır.

  Engel oranına göre araçlar şu şekilde alınabilir.

  %90 ve üzeri engelli raporuna sahip kişilerde aracı kullanacak olan kişiye göre işlem yapılır.

  Engelli raporunda sürücü belgesi alabilir ibaresi bulunuyorsa alınacak olan aracı engelli birey kullanabilir. Yaşı 18’in üzerinde ise işlemleri kendi başına gerçekleştirebilir.

  Engelli raporunda sürücü belgesi alabilir ibaresi bulunmayan bireylerin araçlarını farklı birisi kullanabilir. Alırken bu kişi belirtilir. Bireyin %90 üzerinde engelli raporu varsa ve 18 yaşından küçükse işlemleri ebeveynleri yapabilir. Aracı engelli birey dışında kullanacak kişi alım sırasında sürücü belgesini ibraz etmelidir.

  %40 ve %89 arası engelli raporuna sahip kişilerde sürücü belgesi alabilir ifadesi bulunması şarttır. Bunun dışında araç içinde düzenleme yapılması gerekiyorsa tertibatlı araç kullanır ibaresi eklenmelidir. Araç içinde düzenleme yapılması gerekmiyorsa rapora tertibat olmadan araç kullanabilir ibaresi eklenmelidir. Alım sırasında aracı alacak olan bireyin ehliyetini yanında bulundurması gerekir.