Devletimizin, virüsle mücadele döneminde aldığı kararlardan birisi de şehir içi toplu taşıma araçlarına binmeden önce herkesin kartlarına HES kodu tanımlaması gerektiği kararıdır. Kullanılan elektronik ulaşım kartlarına tanımlanacak HES kodları ile virüs yayılımının en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.

İzmir’de yaşayan vatandaşların Eshot İzmirim kartlarına HES kodlarını tanımlayabilmeleri için gerekli bilgileri sizler için toparladık. Makalemizde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nasıl Alınır?

Önce İzmirim kartınıza tanımlamak üzere HES kodunuzu almanız gerekmektedir. HES (Hayat Eve Sığar) kodu almak için birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemleri görmek için sizin için hazırladığımız HES Kodu Öğrenme başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Eshot HES Kodu Uygulaması

Eshot HES Kodu Uygulaması için gerekli bilgileri kolay bir şekilde görebilmeniz için videolar hazırlanmıştır. Bu videoları sizleri için İzmir Büyükşehir Belediyesi yapmıştır. Aşağıdaki bağlantılardan İzmirim Kart HES kodu entegrasyonu ve İzmirim karta HES kodu kaydetme konularıyla ilgili videolar mevcuttur.

İzmirim Kart HES Kodu Entegrasyonu ile ilgili video için tıklayınız.

‘İzmirim Karta HES Kodu nasıl kayıt edilir?’ videosu için tıklayınız.

Uygulanmaya başlanan Eshot HES kodu uygulaması kapsamında merak edilen bir konuda kodun birden fazla kart için kullanılıp kullanılamayacağı olmuştur. HES kodunuzu sadece bir karta tanımlayabilirsiniz.

Eshot HES Kodu Tanımlama Adımları

HES kodunuzu tanımlayabilmek için önce aşağıdaki bağlantıya tıklayarak eshot.gov.tr adresine girmeniz gereklidir.

ESHOT HES Kodu tanımlama sayfası için tıklayınız.

Daha sonra aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  • HES kodu, kart numarası ve kimlik bilgileri kısımlarını eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurunuz.
  • İletişim bilgileri bölümünde sizden istenen cep telefonu ve e-posta adresi bilgilerini doldurunuz.
  • Bütün bilgileri kontrol ettikten sonra onaylayınız.

Formu doldururken yada doldurduktan sonra sorun yaşamanız durumunda 320 0 320 numaralı çağrı merkezini arayarak yardım alabilirsiniz.

Eshot HES Kodu Uygulaması kapsamında kartınıza HES kodunuzu tanımladıktan sonra, şehir içi toplu taşıma araçlarını istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bütün iniş binişlerinizde takip altında olursunuz ve virüsün bulaştığı kişilerle aynı araçta olmanız durumunda sizde karantinaya alınırsınız. Ayrıca araçlara HES kodunda virüslü olarak görünen hastaların toplu taşıma araçlarına binmeleri engellenmiş olacağı için yayılma oranı düşecektir.