Findeks Kredi Notu bireylerin finansal işlemlerinde uyguladıkları alışkanlıklarına göre hesaplanan nottur. Bu işlemler kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarını ödeme alışkanlıkları, borç durumu, yeni kredili ürünleri ve kredi kullanım yoğunluğuna göre hesaplanır.

Findeks Kredi Notunda Neler Öğrenirsiniz?

Finansal kurumlar, ticari faaliyetler sürdürenler ve bankalar müşterilerinin kredi notlarına bakarak, alacakları yada aldıkları borcun vaktinde ödenip ödenmeyeceğini görebilir, fikir sahibi olabilirler. Kişilerin kredi notlarını sorgulamak için onay alınması gerekir. Onay almak için iki farklı yöntem kullanılır.

 1. Findeks Kredi Notu istenen kişi, Findeks İnternet Şubesi ya da Mobil Şube’den Paylaşım Ayarlarını kullanarak raporunun paylaşılmasını istediği kişi ya da kurumun kimlik numarasını tanımlayarak izin verebilir.
 2. Findeks İnternet Şubesi ya da Mobil Şube’den Findeks Kredi Notu alınmak istenen kişinin bilgileri girildikten sonra kişiye otomatik olarak gönderilen SMS ile paylaşımı için izni istenir.

Findeks Kredi Notu almak istediğiniz kişi gerçek kişiyse, Findeks üyesi olmasa da notunu öğrenebilirsiniz.

Findeks  raporunda aşağıdaki alışkanlıklar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 • Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları (Kredi notunun %35’ini oluşturur)
 • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (Kredi notunun %35’ini oluşturur)
 • Yeni Kredili Ürün Açılışları (Kredi notunun %11’ini oluşturur)
  Henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan krediler, kişinin risklilik oranını artıran bir unsurdur.
 • Kredi Kullanım Yoğunluğu (Kredi notunun %10’unu oluşturur)
  Kredi kullanan ve düzenli ödeme geçmişine sahip olan bir kişinin Findeks Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.
 • Diğer unsurlar Kredi Notu’nun %9’unu oluşturmaktadır.

Kredi Notu Puanlama Sistemi Nasıl Yorumlanır?

Findeks Kredi Notu 1-1900 arasında değişir. Not 1’den 1900’e doğru ilerledikçe risk seviyesi azalır.

Eğer kredi notunuz;

0-500 arasında ise kredi alma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Alamayabilirsiniz.

500-800 arasında ise kredi alamama ihtimaliniz yüksektir ancak bu riske rağmen ipotek yada kefil gösterebilirseniz, kredi verilebilir. Bu puanı alanlar için azda olsa ümit vardır.

800-1100 arasında ise kredi alma ihtimaliniz vardır. Az riskli bir grupta olduğunuz için kredi alma ihtimaliniz diğerlerine göre yüksektir.

1100-1400 arasında ise kredi alma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Çünkü ödemelerinizi zamanında yapan, bankalar ile sorun yaşamayan birisiniz. Kredi notunuz iyi olduğu için kredi alabilirsiniz.

1400 ve üzerinde ise tüm bankalardan kredi alabilirsiniz. Üstelik aldığınız krediyi düşük faiz ile alırsınız. Oldukça şanslı bir gruptasınız.