HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nasıl Alınır?

HES (Hayat Eve Sığar) kodunu alabilmeniz için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

Uygulama üzerinden;

“Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden, “HES (Hayat Eve Sığar) Kodu İşlemleri” bölümüne girin ve “HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Oluştur” butonuna tıklayın. Burada kod kullanım süresin ve oluşturun.

SMS ile;

SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartı seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini yazın ve 2023’e SMS olarak gönderin.

Örnek mesaj metni;  HES 12345678901 1234 17

Paylaşım süresini vereceğiniz yere göre planlayarak yazmalısınız. Sınırsız paylaşım süresi vermeniz mümkündür. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır. Eğer uçuş için alınıyorsa bilet tarihinizden 7 gün sonrasını hesaba katarak gün sayısı belirlemelisiniz.

E-devlet üzerinden;

e-Devlet sistemi üzerinden de HES (Hayat Eve Sığar) kodunuzu almanız mümkündür. Bunun için e-Devlet sistemi üzerinden, “HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz.

HES kodunuzu alırken iletişim bilgilerinizin hatasız ve tam olmasına, doğum tarihi gibi kişisel bilgilerinizin hatasız olmasına özen göstermelisiniz. Birde seçtiğiniz paylaşım süresini dikkatli belirlemelisiniz. Kullanacağınız sırada süresi dolmuş olursa yada bilgilerinizde hata olursa işlemleriniz onaylanmaz. Eğer seyahat edecekseniz, bu eksikler yüzünden gerekli izni alamazsınız.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Paylaşım Süresi Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) kodu alırken karşımıza çıkan paylaşım süresi nedir? merak edilen sorular arasındadır. Kod almak isterken bu seçenekle karşılaşanlar, ne olduğunu öğrenerek, doğru seçeneği seçmek için arama yapmaktadırlar.

Hes (Hayat Eve Sığar) kodu paylaşım süresi, istediğiniz HES (Hayat Eve Sığar) kodunun aktif kalma süresini belirler. Bu bilgiyi vereceğiniz yerin talebine göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Eğer bu kısımda süre belirtmezseniz aldığınız HES (Hayat Eve Sığar) kodunun paylaşım süresi otomatik olarak 1 yıl olacaktır. İsterseniz bu alanı sınırsız olarak seçebilirsiniz.

Ayrıca HES (Hayat Eve Sığar) kodunuzu uçuş için alıyorsanız, paylaşım süresini, uçuş tarihinden en az 7 gün daha fazla olacak şekilde belirlemeniz gerekir.