Hes Kodu, uzun yazılışıyla Hayat Eve Sığar kodu Sağlık Bakanlığı tarafından takip edilen, korona virüse karşı tedbir amaçlı kullanılan bir koddur. Bu kod ile insanlar sizin sağlık durumunuz ve risk grubunda olup olmadığınız gibi bilgilere ulaşabilir. Böylece girdiğiniz ortamda, yaptığınız yolculukta diğer insanların virüs kapmış olma ihtimali en aza inmiş olur. Yayılımın önüne geçilmiş olur.

HES kodu kullanımı daha önce şehirler arası seyahatlerde zorunlu hale getirilmişti. Artık şehir içi toplu taşımada ve kurum ve kuruluşlarda, hastane girişlerinde, düğün gibi büyük organizasyonların girişlerinde istenmektedir. HES kodunuzu alabilmek için yapmanız gerekenleri makalemizde bulabilirsiniz.

HES Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

HES kodunuzu almamanız durumunda yukarıda bahsettiğimiz mekanlara girişlerde sorun yaşarsınız ve giremezsiniz. Bu yüzden bu kodu önceden almanızda fayda vardır. HES kodunuzu alırken, aldığınız kodun ne kadar süre aktif olacağını seçebilirsiniz. HES kodunuzu 3 farklı yöntemle alabilirsiniz. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu Alma

HES uygulamasını akıllı telefonunuza indirdikten sonra HES Kodu İşlemleri bölümünden giriş yapıp, HES Kodu Oluştur düğmesine tıklayın. Buradan HES kodunuzu oluşturup alabilirsiniz. Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını telefonunuza indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Play Store – Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmek için tıklayınız.

App Store – Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmek için tıklayınız.

SMS ile HES Kodu Alma

Telefonunuzun mesaj kısmına gelip HES yazın, sonra aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazın ve 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayın. Kodunuz size gönderilecektir.

E-Devlet ile HES Kodu Alma

E-devlet sistemi daha önce kurum ve kuruluşlara giderek yapabileceğimiz bir çok işlemi artık daha pratik bir şekilde yapmamıza olanak sağlıyor. E -devlet sistemini kullanarak HES kodunuzu almanız mümkün. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde bulunan arama kısmına HES kodu sorgulama yazarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

E-devlet internet sayfasına girmek için tıklayınız.

 E-devlet üzerinden HES kodu almak için tıklayınız.