İçişleri Bakanlığı tarafından illere gönderilen genelge ile artık bütün şehirlerde şehir içi toplu taşıma araçlarında HES kodu uygulaması zorunlu hale geldi. Bu kapsamda belediyeler bunun için gerekli çalışmalara başladı. Hazırlıklarını bitirenler akıllı kartlara HES kodu yüklenmesi için duyurularını yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bu kapsamda 15 Ocak 2021 tarihini HES kodu zorunluluğu için başlangıç günü olarak belirledi.

Akıllı ulaşım kartlarına herkes kendi HES kodunu yüklemek zorunda. Kartına HES kodunu yüklemeyen vatandaşlar belirtilen tarihten sonra şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Zor durumda kalmamak için şimdiden bu işlemi yapmak gereklidir.

İETT Hes Kodu Yükleme İşlemi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

15 Ocak 2021 tarihinden önce HES kodunuzu alıp, ulaşım kartınıza yüklemeniz gerekir. Bunun için 3 farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerden birisi mesaj yöntemiyle, diğerleri ise internetten alınabilir.

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu Alma: HES uygulamasını akıllı telefonunuza indirdikten sonra HES Kodu İşlemleri bölümünden giriş yapıp, HES Kodu Oluştur düğmesine tıklayın. Buradan HES kodunuzu oluşturup alabilirsiniz.
  • SMS ile HES Kodu Alma : Telefonunuzun mesaj kısmına gelip HES yazın, sonra aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazın ve 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayın. Kodunuz size gönderilecektir.
  • E-Devlet ile HES Kodu Alma : E-devlet sistemi daha önce kurum ve kuruluşlara giderek yapabileceğimiz bir çok işlemi artık daha pratik bir şekilde yapmamıza olanak sağlıyor. E -devlet sistemini kullanarak HES kodunuzu almanız mümkün. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde bulunan arama kısmına HES kodu sorgulama yazarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

İETT Hes Kodu Yükleme İşlemi Adımları

HES kodunuzu aldıktan sonra sıra İETT kartınıza HES kodunuzu yüklemek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  • İstanbul Kartın resmi internet sayfasında bulunan İstanbul Kart Yükleme sayfasına girin.

İstanbul kart kişiselleştirme sayfası için tıklayınız.

  • Bu sayfada sizden istenen kimlik numaranız, ad soy ad bilginiz, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz, kart numarası, telefon numarası bilgilerinizi ve HES kodunuzu eksiksiz ve doğru bir şekilde girin.
  • Bu bilgileri tam ve doğru şekilde girdikten sonra doğrulama kodu ve onaylanacak alanları seçin. Sonra kaydet düğmesine basın.

15 Ocak tarihinden itibaren HES kodu yüklenmemiş olan kartlar geçersiz sayılacaktır.