İçeriğe geç

İstanbulkart HES Kodu Tanımlama

  İstanbul ilinde yaşayan vatandaşlar aşağıdaki yöntemi kullanarak HES kodlarını ulaşım kartlarına tanımlayabilirler. Ayrıntılı bilgi için makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

  İçindekiler

  İstanbulkart HES Kodu Tanımlama Nasıl ve Nereden Yapılır?

  HES (Hayat Eve Sığar) kodu, korona virüsten korunma amacıyla uygulanan bir sistemdir. Bu uygulama ile amaçlanan şey korona virüsü kapmış birisinin karantinada kalması, insanların arasına girmemesidir. Bu kodu akıllı ulaşım kartlarınıza yükleyerek pandemi sürecenin uzamaması için bir adım atmış olursunuz.

  İstanbulkart HES Kodu Tanımlama İşlemi

  HES kodunuzu aldıktan sonra sıra İstanbul Kartınız ile tanımlama işlemine geldi. Bu işlem için yapmanız gerekenler ise şu şekildedir.

  • İstanbul Kartın resmi internet sayfasında bulunan İstanbul Kart Tanımlama sayfasına girin.

  İstanbul kart tanımlama sayfası için tıklayınız.

  • Bu sayfada sizden istenen kimlik numaranız, ad soy ad bilginiz, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz, kart numarası, telefon numarası bilgilerinizi ve HEs kodunuzu eksiksiz ve doğru bir şekilde girin.
  • Bu bilgileri tam ve doğru şekilde girdikten sonra doğrulama kodu ve onaylanacak alanları seçin. Sonra kaydet düğmesine basın.

  İstanbul Kart HES kodu tanımla işlemi bu kadar kolaydır. Artık HES kodu olmadan kimse toplu taşıma araçlarına binememektedir. Bu yüzden bu işlemi toplu taşımada kullandığınız kartlarınıza mutlaka yapmanız gerekiyor.

  HES Kodu Alma Yöntemleri

  HES kodunuzu almak için 3 farklı yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden ikisi internet kullanarak, biri ise cep telefonunuz ile mesaj atarak kullanılmaktadır.

  Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu Alma

  HES uygulamasını akıllı telefonunuza indirdikten sonra HES Kodu İşlemleri bölümünden giriş yapıp, HES Kodu Oluştur düğmesine tıklayın. Buradan HES kodunuzu oluşturup alabilirsiniz.

  SMS ile HES Kodu Alma

  Telefonunuzun mesaj kısmına gelip HES yazın, sonra aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazın ve 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayın. Kodunuz size gönderilecektir.

  E-Devlet ile HES Kodu Alma

  E-devlet sistemi daha önce kurum ve kuruluşlara giderek yapabileceğimiz bir çok işlemi artık daha pratik bir şekilde yapmamıza olanak sağlıyor. E -devlet sistemini kullanarak HES kodunuzu almanız mümkün. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde bulunan arama kısmına HES kodu sorgulama yazarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.