İçeriğe geç

KOBİS Bisiklet Nasıl Kiralanır?

  KOBİS sisteminden bisiklet kiralamak için 4 farklı ödene yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntemleri şu şekilde sıralamak mümkündür: Kobis üye kartı, Kişiselleştirilmiş Kent Kart, Kredi Kartı ve Tek Şifre Yöntemi. Bu yöntemleri kullanarak bisiklet kiralayabilirsiniz. Ayrıntılar için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

  İçindekiler

  KOBİS Üye Kartı İle KOBİS Bisiklet Kiralama

  Kocaeli Fuarı içinde bulunan Seyahat Kartları Bürosundan sisteme üye olarak 10 TL karşılığında KOBİS üye kartlarınızı alabilir ve kontör yükleyerek bisiklet kiralayabilirsiniz. Bunun için sizden kimlik bilgileriniz istenir. Aldığınız üye kartınızı bisiklet park yerinde bulunan panele okutarak şifre girmeniz gerekir. Şifreyi girip, giriş tuşuna basarak bisikletinizi alabilirsiniz. Bisikleti teslim ederken ise boş ve hizmet dışı olmayan park yerine bisikleti bırakarak ekranda teslim alınmıştır uyarısını görmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sistemde bisikleti teslim etmediğiniz görülür.

  Kişiselleştirilmiş Kent Kart İle KOBİS Bisiklet Kiralama

  Sadece kişiselleştirilmiş seyahat kartları ile üyelik işlemleri yapılabilmektedir. Kişiselleştirilmiş kartlar; 18 yaş üzeri Öğrenci Kartları, Öğretmen Kartları ve 60 yaş üzeri seyahat kartı sahiplerini ifade etmektedir. Kent kartınızla Akıllı Bisiklet İstasyonlarında bulunan kiosktaki adımları takip ederek bisiklet kiralayabilirsiniz. İşlem adımları, istasyonda bulunan kiosk panellerinin yan kısımlarındaki görsellerde anlatılmaktadır.

  Kredi Kartı İle KOBİS Bisiklet Kiralama

  Sadece kredi kartları ile (banka hesap kartları hariç) üyelik işlemleri yapılabilmektedir. İstasyonlarında bulunan kiosktaki adımları takip ederek bisiklet kiralayabilirsiniz. İşlem adımları, istasyonda bulunan kiosk panellerinin yan kısımlarındaki görsellerde anlatılmaktadır. Üyelik ve ön provizyon işlemi tamamlandıktan sonra sistem tarafından verilen şifrenizi bisiklet park yerlerindeki panelde giriş-şifre-giriş adımlarını takip ederek bisikletinizi alabilirsiniz. Bisikleti teslim ederken, boş ve hizmet dışı olmayan, yeşil ışığı yanan park yerine bisikleti bırakarak, ekranda teslim alınmıştır uyarısını görmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kiralama işlemi sonlandırılamamış olabilir.

  Tek Şifre Yöntemi İle KOBİS Bisiklet Kiralama

  Kobis web veya uygulama üzerinden oluşturulan üyeliklerde geçerlidir. Kart Al/Kredi Yükle butonundan kart ücreti ve bakiye yüklemesi tamamlandıktan sonra Tek şifre oluştur butonu ile oluşturulan şifrenizi (15 dk geçerlidir, süre geçince yenilenmesi gerekir) bisiklet park yerlerindeki panelde giriş-şifre-giriş adımlarını takip ederek bisikletinizi alabilirsiniz.