İçeriğe geç

Konya Elkart HES Kodu

  Korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler arasında HES kodu vardı. Sağlık Bakanlığı herkese kendine özel bir kod vererek, kişinin temaslı yada hasta olup olmadığını anlamayı kolaylaştırmıştır. Temaslı kişilerin halkın arasına karışmasını önlemek ve salgının azalması amaçlanmıştır. Elkart kullanan Konyalı vatandaşlar kartlarına HES kodlarını yükleyebilmek için önce bu kodu almalılardır. HES kodu alarak yükleme işlemini yapabilmek için hangi işlemlerin yapılması gerektiğini makalemizin devamından öğrenebilirsiniz.

  Konya Elkart HES Kodu Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

  Konyalı vatandaşlar Elkartlarına HES kodu yüklemek için aşağıdaki yolu izlemelidirler. Belediyenin hazırlamış olduğu bu yöntem ile kolayca HES kodu yüklemesini yapmış olurlar. Adımları eksiksiz ve doğru şekilde tamamlamak gerekiyor.

  • İlk önce HES kodu almanız gerekiyor. HES kodu olmayanlar bir alt başlıkta anlatılan şekilde kodunu almalıdır. Elinizde HES kodunuz varsa bu adımı atlayın.
  • Kodunuz var ise buradan devam etmelisiniz. Konya Belediyesi HES Kodu tanımlama adresine giriş yapınız.
  • Daha sonra karşınıza gelen sayfadan kullandığınız Elkart çeşidini seçerek ‘Kişiselleştirilmiş kartıma HES kodu tanımlamak istiyorum’ butonuna tıklayınız.
  • Kişiselleştirilmiş elkart kullanmayanlar ‘Tam kartıma HES kodu yüklemek istiyorum’ butonuna tıklamalıdırlar.
  • Gelen formda gerekli yerlere bilgilerinizi tam ve eksiksiz şekilde girip, gönder butonuna tıklayınız.
  • Daha önce aldığınız HES kodunuzu girip onaylayınız.

  HES Kodu Alma Yolları Nelerdir?

  3 farklı ve kolay yöntem vardır. Bu yöntemleri şöyle sıralayıp açıklamak mümkündür.

  Mobil uygulama ile HES kodu alma :

  Hayat Eve Sığar uygulamasını akıllı telefonunuza indirip, mobil uygulama üzerinden ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümüne girin. ‘HES Kodu Oluştur’ düğmesine tıklayıp, kod kullanım süresini seçin ve kodunuzu oluşturun.

  Hayat Eve Sığar Mobil Uygulamasını indirmek için tıklayınız. – Play Store

  Hayat Eve Sığar Mobil Uygulamasını indirmek için tıklayınız. – App Store

  Mesaj atarak HES kodu alma :

  HES yazarak boşluk bırakarak sırasıyla; TC Kimlik Numarası, Tc Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi, paylaşım süresi bilgilerini yazın ve 2023’e mesaj atın. Örn: HES 11111111111 2222 45 –> 2023

  E-devlet ile HES kodu alma :

  E-devlet kapısı sistemine TC Kimlik numaranız ve şifrenizle girerek HES Kodunuzu öğrenebilirsiniz. Sisteme E-devlet internet sitesi üzerinden girebileceğiniz gibi mobil uygulamasını da indirebilirsiniz.

  Play Store ile E-devlet Kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  AppStore ile E-devlet Kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.