Kredi kartı bankalar tarafından verilen ve kullanan kişilerin ürün alışverişlerinde nakit para ödemeden kart yardımıyla ödemelerini yapmalarını sağlayan araçtır. Kredi kartlarına tanınan limitler dahilinde ay içinde harcama yapabilir, gerekli ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kredi kartınız ile nakit avans çekebilirsiniz. Nakit avans düşük oranlarda kredi çekmek anlamına gelebilir. Çektiğiniz nakit avansı taksitli ödeme ile ödeyebilirsiniz. Ödemeleri vaktinde yaptığınız sürece kredi kartı kullanımında sorun yaşamazsınız ancak geç ödeme yaparsanız kredi faizinden dolayı sorun yaşayabilirsiniz.

Kredi Kartı Bakiyesi Ne Zaman Yenilenir?

Kullandığımız kredi kartlarına şartlarımıza uygun şekilde limitler verilir. Bu limitin belirlenmesinde kazanç durumunuz ve daha önceki ödeme hassasiyetiniz dikkate alınır. Kartınızın limiti her ay ödeme yapmanız durumunda yeniden sıfırlanır. Ödeme yapmamanız durumunda yenilenmez. Borcunuzu ödeyerek kartınızın bakiyesini yenileyebilirsiniz.

Ay içinde kredi kartınızın bakiyesini bitirmeniz durumunda ay sonuna kadar yenilenmez. Ancak ay sonunda kredi kartı ekstreniz geldikten sonra borcunuzu ödemeniz durumunda kredi kartı bakiyesi yenilenir. Kartınıza ait hesap kesim tarihi vardır. Bu tarih geldiğinde hesap kesimi yapılır ve borcunuz size bildirilir. Kredi kartınıza ait limitiniz ve hesap kesim tarihiniz kartı alırken belirlenir. Bankanın ve sizin beyanlarınıza göre belirlenen bu tarihte önceki ayın hesabı kesilir ve ödemeniz için size bildiri gönderilir.

Kredi Kartınızın Hesap Kesim Tarihi Nasıl Belirlenir?

Bu tarihi belirlerken ödeme yapabileceğiniz tarihi göz önüne almalısınız. Maaş yada ödeme alacağınız günlere rast getirirseniz ödeme yapmanız daha kolay olur. Kredi kartınızın hesap kesim tarihini yıl içinde iki kez değiştirme hakkınız vardır. Önemli olan ödeme konusunda sorun yaşamayacağınız bir tarih belirlemektir.

Sadece Asgari Ödeme Yapmak Sorun Yaratır mı?

Ay içinde kredi kartınız ile yaptığınız harcamaları ödeme tarihi geldiğinde düzenli olarak ödemeniz gerekir. Ancak elinizde yeterli miktarda nakit yoksa asgari ödeme yapabilirsiniz. Asgari ödeme o ayki borcunuza belirlenir. Ödemeniz mecburi olan kısmı burasıdır. Eğer asgari ödemeyi yapmazsanız, borcunuz gecikmeye girer ve borcunuza faiz işler. Ayrıca ödenmemiş borçlar kredi notunu olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden düzenli olarak ödeme yapmanız gerekir.