Kredi kartları günlük hayatımızı kolaylaştıran ödeme araçları olarak çoğumuzun vazgeçilmezi olmuştur. Kendinize düzenli bir ödeme takvimi ve kullanım miktarı belirlediyseniz oldukça kolaylık sağlayan ve kimi zaman avantajlar kazanmanıza neden olan kredi kartları, borcunuzu düzenli öteleyemediğiniz dönemlerde büyük sıkıntı yaşatabilir. Bankalar ve kredi kartları borcunuzu düzenli olarak yatırdığınız zaman sizleri sever ve kolaylıklar sağlar ancak iş farklı boyuta taşındığında pek fazla uğraşmaz ve önce uyarı verir, sonra da hukuki işlemleri başlatırlar. Bu yüzden ödeme konusunda dikkatli olmalı, ödeyemeyeceğiniz miktarlarda kredi kartı kullanımı yapmamalısınız. Kredi kartınıza ait borçlarınızı ödemediğiniz ve bu durumu düzeltmediğiniz zaman kredi kartı blokesi gerçekleşir. Kartınızı alışverişlerinizde ve otomatik ödemelerinizde kullanamazsınız. Bir çok kişinin başına gelen ve gelebilecek bir durum olan kredi kartı blokesini kaldırmak için neler yapılabilir makalemizde göreceğiz. Bu duruma düşmemek için neler yapılması gerektiğini de sizlerle paylaşacağız.

Kredi Kartı Blokesi Nedir, Neden Kredi Kartı Bloke Olur?

Elinizdeki kredi kartınıza ait kullanımlarınızı ay sonunda hesap kesilince ödemeniz gerekir. Size belirli bir süre verilir ve ödenmesi için beklenir. Eğer ödememekte direnirseniz ve borç ödemesinin gecikmesine neden olursanız kartınıza bloke konulur. Kredi kartınızı tekrar kullanıma açmak için blokeyi kaldırmanız gerekir. Blokeyi kaldırmakta gecikip, ödeme yapmazsanız banka tarafından hukuki süreç başlatılır. Bloke size uyarı niteliğinde verilen cezadır.

Bu duruma düşmemek için kredi kartınızın borçlarını düzenli olarak ödemelisiniz. Ödeyememe durumunda banka ile iletişime geçerek durumunuzu görüşmeniz ve borcunuzu yapılandırmanız iyi olacaktır.

Kredi Kartının Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kredi kartınıza ait blokenin kalkması için borcun ödenmesi gerekir. Borcunuzun tamamen ödedikten sonra kartınız kullanıma açılacaktır. Böylece kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca borcunuza faiz işlenmesine engel olmuş olursunuz. Kartınıza ait borcun tamamını ödemediğiniz müddetçe kartınızın blokesi açılmaz.

Borcunuzu ödememeye devam etmeniz durumunda borcunuza yasal faiz işleyeceği gibi hukuki süreç başlatılır ve dosyanız avukata verilir.

Ödeme Yaptıktan Sonra Bloke Ne Kadar Sürede Kalkar?

Kredi kartınıza ait borcunuzu ödeyerek bloke kaldırma işlemini gerçekleştirdikten sonra kartınız kullanıma açılır. Ancak bu süreç bankanızın çalışma sistemine bağlıdır. Size belli bir tarih veremeyiz. Kimi banka anında açarken kimisi 1 saat içinde açabilir. Bu süreci daha uzun bir zamana yayan bankalarda vardır. Çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak yada şube ile görüşerek net bir cevap bulabilirsiniz. Böylece daha doğru bir cevap bulup, kendinizi buna göre ayarlayabilirsiniz.