Ptt’den Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır?

0

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Kısa çalışma ödeneği, bir haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde olan, çalışılmayan süreler için, işçiye ödenen ücrettir. Aylık olarak ödenir. Ödemeler PTT bank aracılığı ile yapılır.

Kısa çalışmanın ne kadar süre içerisinde yapılacağı işveren tarafından belirlenir. Çünkü işin günlük, aylık yada haftalık çalışma süresi olup olamayacağını işyerinin düzenine ve işin niteliğine göre belirler. Bunları işveren daha iyi bilir. Kısa çalışma yapılan süreler için, kısa çalışmaya yapacak işçiler adına SGK Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ile eksik gün gerekçesi “18-Kısa Çalışma Ödeneği” olarak bildirilir. Bunu da işveren yapar. 3 ayı aşmamak kaydıyla kısa çalışma ödeneğinin süresi, çalışma süresi kadardır.

Özellikle Covid-19 pandemisi sebebiyle ekonomik olarak zorlanacak olan iş yerlerine destek olmak ve istihdamı korumak amacıyla yeni düzenlemeler yapılmıştır. Kimsenin mağdur durumda kalmaması için yapılan bu değişiklikler ile yeniden faaliyete sokulmuştur. Kısa çalışma ödeneği bir çok işçinin maaş alabilmesini sağlamıştır. 5 Mayıs 2020’den beri işçiler için kurtarıcı olmuştur.

İŞKUR tarafından başvurusu incelenip onaylanan işçiler ödenekten faydalanabiliyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Nerden Alınır?

Kısa çalışma ödeneği başvurunuzun onaylanmasından sonra varsa PTT kartınıza yoksa kendi adınıza açılmış olan banka hesabınıza yatırılır. Eğer işvereniniz İŞKUR’a IBAN numarası vermemişse otomatik olarak PTT kartınıza yatar.

Ptt’den Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır?

Kısa çalışma ödeneğini kimliğinizle birlikte PTT şubesine gidip, isteğinizi bildirmeniz durumunda görevli çalışan gerekli işlemleri yapacaktır. Ayrıca PTT kartınızı kullanarak PTTMatik cihazından da çekebilirsiniz. Bankaya yatırılan kısa çalışma ödeneğinin ilgili bankanın şubesine giderek çekebilirsiniz. Ayrıca bankanın ATM’lerini kullanarak kısa çalışma ödeneğinizi çekebilirsiniz.

Kısa Çalışma Ödeneği en az 3 ay, gerek duyulursa da 6 ay yatırılmaya devam edecektir. Ödemeler ise her ayın beşinde yatırılacaktır.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kısa çalışma ödeneğinizin çıkıp çıkmadığını sorgulayabilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği sorgulama işlemi için tıklayınız.

Kısa Çalışmanın Erken Sona Ermesi Durumunda Ne Yapılır?

Eğer iş yeri sahibi, kısa çalışma uygulaması devam ederken normal çalışma düzenine dönmeye karar verirse, bu durumu kuruma bildirmesi gerekir. Bunu altı iş günü önce yazılı olarak bildirmesi zorunludur. Belirtilen tarih itibariyle kısa çalışma sonar erer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz