İçeriğe geç

Şişli Komşu Kart Nedir?

  Şişli Komşu Kart, evlerdeki geri dönüştürülebilecek atıkların toplanmasını sağlayan bir  ve geri dönüşüm desteği karşılığında para puan kazandıran, Belediyemizin sosyal bir projesidir. Atma biriktir kazanalım sloganı ile yola çıkmıştır. Evlerde geri dönüştürülebilecek atıkları toplayarak, geri dönüşüme kazandırmak amaçlanmıştır. Şişli Komşu Kart uygulaması ile vatandaşların evlerinde bulunan geri dönüştürülebilir atıklar toplanıyor ve geri dönüşüme kazandırılıyor. Bu sayede vatandaşlar nakit kazanıyor ve ev ekonomisine ek destek sağlanmış oluyor. Çevre ve geleceğin korunması da daha güzel bir sonuç oluyor.

  Şişli Komşu Kart Nasıl Kullanılır?

  Biriktirilen ambalaj ve geri dönüştürülebilir atıklar, Belediyenin anlaştığı atık işletmelerine götürülüyor. Gelen atıkların türüne ve miktarına göre belirlenen nakit Şişli Komşu Kart’a aktarılıyor.

  • Evinizden çıkan ambalaj atıklarını (kağıt, plastik, cam, metal) ayrı olarak biriktirin.
  • Ayrıştırarak biriktirdiğiniz ambalaj atıklarını, belirli günlerde sokağınıza gelen Şişli Belediyesinin görevlisine verin.
  • Topladığınız ambalaj atıklarının karşılığında, atığın türüne ve ağırlığına göre ‘Şişli KOMŞU KART’ınıza PARAPUAN yüklenecektir. Atıklar digital tartı ile tartılır.
  • Biriktirdiğiniz PARAPUAN’larla VISA kartın geçerli olduğu tüm işletmelerde alışverişinizi yapma imkânınız vardır.
  • Eğer isterseniz alışveriş yerine biriken PARAPUAN’larınız ile Şişlili bir öğrenciye burs verebilirsiniz.

  Atıkları Nasıl Teslim Edebiliriz?

  Ayrıştırarak biriktirdiğiniz ambalaj atıklarınız, Şişli Belediyesi’nin belirli günlerde sokağınıza gelen yetkilileri tarafından alınacak.

  Atık toplama günlerini görüntülemek için tıklayınız.

  Ayrıca ambalaj atıklarınızı, pazar günleri mahallenizdeki sabit noktalarda bekleyen ambalaj atığı toplama aracına teslim edebilirsiniz.

  Sabit atık toplama noktalarını görüntülemek için tıklayınız.

  Toplanan Atıklar Hangileridir?

  • Kağıt grubundan atıklar : Gazete, dergi, koli, karton, meyve suyu kutusu, kağıt bardak ve tabaklar, kağıt hediye paketleri, zarflar vb. gibi atıklarınızı ayrı bir yerde biriktirerek teslim edebilirsiniz.
  • Plastik grubundan atıklar : Temizlik malzemelerinin kutuları, pet şişeler, şampuan kutuları, plastik ev eşyaları, kuru gıda ambalajları, market poşetleri, plastik eldiven, plastik çatal, bıçak ve tabaklar, vb. gibi atıklarınızı ayrı bir yerde biriktirerek teslim edebilirsiniz.
  • Metal grubundan atıklar : Alüminyum içecek kutuları, salça kutuları, konserve kutuları, kavanoz ve şişe kapakları, teneke kutuları vb. gibi atıklarınızı ayrı bir yerde biriktirerek teslim edebilirsiniz.
  • Cam grubundan atıklar : Kavanoz, cam içecek şişeleri, cam eşyalar ve kırılabilen tür camları ayrı bir yerde biriktirerek teslim edebilirsiniz.