İçeriğe geç

SMS ile HES Kodu Alma

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, korona virüsten korunma tedbirleri kapsamında uygulanmaya başlanan bir sistemdir. Bu sistem ile kişilere verilen kod sayesinde covid -19 virüsü taşıyıp taşımadıkları, temaslı olup olmadıkları bilgisine ulaşmak mümkündür. Şehirlerarası ulaşım, şehir içi toplu ulaşım, kurum ve kuruluşlarda yapılması gereken işlemler, avm gibi kalabalık mekanlara girişlerde bu kod istenmektedir.

  Kişiler HES kodunu isteyen kurum yada kuruluşa verdikten sonra HES kodları sorgulanır. Eğer risk grubunda olan birisi ise yapmak istediği işlemler yapılmaz ve cezai işlem uygulanır. Ancak risk grubunda değilse yolculuğunuza devam edebilir, alışveriş yada resmi işlemlerinizi halledebilirsiniz.

  HES Kodu uzun yazılışı :  ‘Hayat Eve Sığar.’

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nerelerde Kullanılır?

  HES (Hayat Eve Sığar) kodu seyahatlerde, sınav başvurularında ve devlet kurumlarında isteniyor. Ayrıca şehir içi toplu taşıma araçlarında, kamu ve özel konaklama tesislerinde de HES (Hayat Eve Sığar) kodu zorunluluğu vardır. Bunların dışında pek çok özel sektör ve mekanlarda HES kodu isteyen insanlar mevcuttur. Hatta günümüzde bazı insanlar evlerine HES kodu sormadan kimseyi almayarak kendilerince virüsten korunmaya çalışmaktadırlar.

  HES (Hayat Eve Sığar) kodu almayan vatandaşlar kamu kurum ve kuruluşlarında işlemlerini yapamayacak, şehir içi ve şehir dışı ulaşımdan faydalanamayacaklardır. AVM’lere kod olmadan girmek mümkün olmayacaktır. HES kodunu vermemekte direnen vatandaşlara ise ceza kesilecek yada işlemleri yapılmayarak bulundukları mekandan uzaklaştırılacaklardır.

  SMS ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma

  Sms ile HES kodu alma işlemi oldukça pratiktir. Bunun için telefonunuzun mesaj kısmına gelip, HES yazın ve boşluk bırakarak TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi bilgilerini sırasıyla yazın. Daha sonra 2023’e mesaj olarak gönderin. Mesajınız sisteme ulaştıktan sonra HES kodunuz tarafınıza iletilecektir. SMS ile HES kodu alma işlemi bu kadar kolaydır.

  Diğer HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma Yöntemleri Nelerdir?

  Diğer yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma
  • E-devlet ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma

  Bu yöntemlerden size en uygun olan ve kolayınıza gelen hangisi ise onunla HES kodunuzu öğrenmeniz mümkündür.