Online eğitim sürecinde ihtiyaç sahibi olan öğrencilere, il müdürlüklerinin yardımıyla dağıtılacak tabletler için 15 Aralık tarihi belirlendi. Bu tarihte dağıtılması için dağıtımı başlanan tabletler için ihtiyaç duyan öğrencilerin başvuru yapması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanının yaptığı açıklamada ocak ayının sonuna kadar bu tabletler dağıtılmış olacak. Tabletlerin verileceği öğrenciler için ailelerinin maddi durumu, okula giden kardeş sayısı gibi kriterlere bakılarak karar verilecek.

MEB Kimlere, Ne Kadar Tablet Verecek?

MEB 500 bin tablet dağıtacak. Bu tabletlerin dağıtımı için Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari, İstanbul, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Mardin, Ankara gibi illere tabletlerin ulaştırıldığı Bakan tarafından duyuruldu. MEB bu tabletleri il müdürlükleri aracılığı ile ihtiyacı olan öğrencilere verecek.

MEB şu ana kadar 150 bin civarında tableti ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıttı. Hedefi 500 bin olan MEB, 21 Aralık tarihine kadar 200 bin tablet dağıtmayı planlıyor. Verilecek olan tabletlerin hepsi internete bağlanabilen, uzaktan eğitim sürecinde internet ve cihaz sıkıntısı yaşayan öğrenciler için uygun tabletlerdir. Bu amaçla verilmesi planlanan tabletler illere gönderiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığından gelen yazılı açıklamaya göre; tabletlerin sevkiyat ve dağıtım süreci devam ediyor. Tablet bilgisayarlar kontrol edildikten sonra dağıtılacağı illere ulaştırılıyor. Bu gönderimde Adıyaman’a 2 bin 300, Batman’a 2 bin 600, Diyarbakır’a 3 bin, Gaziantep’e 3 bin, Hakkari’ye 850, İstanbul’a 5 bin, Kayseri’ye 2 bin, Kilis’e 500, Kocaeli’ne 8 bin, Mardin’e 3 bin, Ankara’ya bin 350, Siirt’e 1000, Şanlıurfa’ya 10 bin 700, Şırnak’a 2 bin 600 ve Van’a 4 bin 600 tablet bilgisayar ulaştırıldı.

MEB Tablet Başvurusunu Kimler, Nasıl Yapabilir?

Dağıtılacak tabletleri almak için öğrenci ve velilerin başvuru yapmasına gerek yoktur. Tabletlerin verileceği aileler, gelir durumu, okul çağındaki kardeş sayısı, özel eğitim gereksinimi, öğrencinin akademik başarısı gibi kriterlere bakılarak belirlenecektir. Öğrencilerin resmi kaynaklardaki bilgilerine bakılarak, tablet almaya uygun olup olmadığı kararlaştırılacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığının vereceği tabletler için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Yine de çocuklarınızın öğretmeni ile iletişim kurarak süreç hakkında bilgi alabilir, durumunuzu bildirebilirsiniz.

Eğer durumunuz yok ise ve çocuklarınız online eğitim sürecinde sıkıntı yaşıyor ise, belediyelerin yardımlarından faydalanabilirsiniz. Bağlı olduğunuz belediyelerin tablet konusunda başvuru alıp almadığını araştırarak, tablet yardımı yapan belediyelere başvuru yapmanız mümkündür.