İçeriğe geç

Tapu Başvuru Sorgulama

  Tapu başvuru sorgulama için belediyelerin harita kadastro ve imar uygulama birimlerine başvuru yapılmalıdır. Geçmişte bu işlem için birime bizzat başvurmak gerekirdi ancak artık farklı seçenekler mevcuttur.

  Tapu Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Bu işlemi yapabilmek için birkaç yöntem vardır. Bu yöntemleri sıralamak gerekirse:

  • E-devlet Üzerinden Tapu Başvuru Sorgulama
  • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi Üzerinden Tapu Başvuru Sorgulama
  • Belediyeye Giderek Tapu Başvuru Sorgulama

  E-devlet Üzerinden Tapu Başvuru Sorgulama

  E-devlet artık bir çok kurum ve kuruluş ile ilgili işlemlerin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Tapu başvuru sorgulama işlemi de artık e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Ancak e-devlet üzerinden tapu kadastro sorgulaması yapabilmek için Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemine kayıtlı olma şartı vardır. TAKBİS’e kimlik numaranız kayıt edildiyse bu hizmeti kullanabilirsiniz. Bu işlem için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • E-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yapın.
  • E-hizmetler bölümünden Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü > Tapu Bilgileri Sorgulama bağlantısına tıklayın.
  • Karşınıza gelen ekranda kayıtlı bilgilerinizi görebilir, harita servisi kullanabilirsiniz.

  E-devlet kapısı resmi internet sayfası için tıklayınız.

  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi Üzerinden Tapu Başvuru Sorgulama

  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesine girerek sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için sorgulama sayfasında sizden istenen bilgileri eksiksiz ve tam olarak girerek sorgulama işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

  Tapu başvuru sorgulama işlemi için tıklayınız.

  Ayrıca sitede bulunan parsel sorgulama sayfası ile adres bilgisini girerek arsa veya arazinin olduğu konuma gidip, sorgulama yapma imkanınız vardır. Parsel sorgulama uygulaması ile bir çok özelliği kullanabilirsiniz. Kendi parselinizi görmek dışında komşu parselleri görme, mesafe ölçme gibi özelliklerden faydalanabilirsiniz. Kendi parselinizi de görerek ayrıntılarına bakabilirsiniz.

  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulaması için tıklayınız.

  Belediyeye Giderek Tapu Başvuru Sorgulama

  Arsanızın bulunduğu belediyenin harita kadastro ve imar uygulama birimine giderek tapu başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. Gerekli birime gittikten sonra görevli personel size yardımcı olacak ve işleminiz gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Tapu başvuru sorgulamanızı buradan kolayca görebilirsiniz.