İçeriğe geç

Ziraat Bankası Günlük İşlem Limiti Nasıl Arttırılır?

  Ziraat Bankası diğer bankalar gibi müşterilerinin günlük işlem limitine sınırlama getirmiştir. Buradaki amaç bankanın elindeki para akışını kontrol altına alma isteğidir. Sonuç olarak bankalar ticari kuruluşlardır ve kendi menfaatlerini düşünmek zorundadırlar. Bankalar gün içinde pek çok işlem yapılmasına olanak sağlarlar. Limit getirilen işlemler ise havale ve EFT hizmetidir. Hesaplar arasındaki para akışına sağlayan bu işlemler günlük limitler dahilinde yapılır. Limit aşımı durumunda ertesi gün beklenmek zorundadır.

  EFT ve Havale İşlemleri Günlük Limiti

  EFT, vadesiz banka hesabından başka bir bankada bulunan vadesiz hesaba para transferi yapılması işlemidir. Elektronik Fon Transferi olan işlemin ismi kısaca EFT olarak kullanılmaktadır. EFT işlemini yapabilmek için gönderici ve alıcıya ait vadesiz hesapların olması gerekir. Bu hesaplar farklı bankalarda olmalıdır. Banka şubesi yada internet şube yardımıyla para transferi işlemi yapılabilir. Bu işlem için 26 haneli IBAN numarası, şube ve hesap numarası, ad soyad bilgileri ve gönderilecek para tutarı bilgileri gereklidir.

  Havale ise aynı banka içinde yapılan transfer işlemidir. Aynı bankada var olan iki farklı hesap arasında para aktarımı yapılmasına olanak sağlar.

  Havale ve EFT işlemini yapmak için şu yolları kullanabilirsiniz:

  • ATM cihazı ile
  • İnternet bankacılığı ile
  • Mobil bankacılık uygulaması ile
  • Telefon bankacılığı ile
  • Şubeye giderek

  Bu yollardan size en uygun olanı seçerek kolay ve pratik bir şekilde havale ve EFT işlemi yapabilirsiniz. Eğer bu limitler sizin için yeterli değilse banka ile görüşebilirsiniz.

  Ziraat Bankası Günlük İşlem Limiti Nasıl Arttırılır?

  Limit artırma işlemleri ve başvurusu için birkaç yol olsa da, yapabileceğiniz en iyisi banka şubesine gitmektir. Bankaya bizzat başvuru yaparak kendinizi ve durumunuzu anlatabilir, müşteri temsilcisi ile birebir etkileşim sağlayabilirsiniz. Müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşme sonunda vereceğiniz başvuru dilekçesi ile bankaya isteğinizi iletebilirsiniz. Banka başvurunuzu inceledikten sonra uygun görmesi durumunda günlük işlem limitinizi artırabilir. Artırmama riski de vardır tabi ki. Aslında bu sizin banka ile olan geçmişinize bağlı bir durumudur. Dolaylı olarak kredi notunuz da bu kararın verilmesinde etkili olabilir. Bu konuda daha net bir bilgi almak için bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.