İçeriğe geç

Akıllı Geri Dönüşüm Konteyner Bakiye Yükleme

  Akıllı Geri Dönüşüm Konteyner ile attığınız her pet ve metal şişe karşılığı İstanbulkart’ ınıza bakiye yükleyebilirsiniz. Bu yöntem ile geri dönüşümün daha fazla yapılması hedeflenmiştir. Akıllı geri dönüşüm konteyner projesi ile vatandaşların getirdikleri geri dönüşüm malzemeleri için İstanbul kartlarına bakiye yüklenmektedir.

  Akıllı Geri Dönüşüm Konteyner Bakiye Yükleme

  Makinenin atık haznesine yerleştirmiş olduğunuz pet ya da metal şişe atığı makine tarafından iç hazneye alınmakta, şişelerin sayı ve TL karşılığını ekranda göstererek İstanbulkart’ ınıza yükleme işlemini gerçekleştirmektedir. Size ödenecek miktar belediye tarafından belirlenmektedir. Her geri dönüşüm malzemesi karşılığında belli bir miktar belirlenmiştir. Bu miktarı öğrenmek için aşağıdaki bağlantıdan faydalanabilirsiniz.

  Akıllı Geri Dönüşüm Konteynerı Projesi fiyatlar için tıklayınız.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetim Müdürlüğü “Akıllı Mobil Aktarma İstasyonları” sayesinde pet ve metal şişeleri geri dönüşüme kazandırıyor.

  Akıllı Mobil Aktarma İstasyonları Nerelere Konulacak?

  Akıllı Mobil Aktarma İstasyonları ile ilgili proje, pilot çalışma olarak bazı metro duraklarında uygulanmaya başlandı. İlerleyen süreçte ilkokullarda ve kamuya hizmet veren farklı noktalara yerleştirilmiştir. Akıllı mobil aktarma istasyonları Eyüpsultan, Kağıthane, Beyoğlu, Başakşehir, Sarıyer, Bahçelievler, Bayrampaşa, Zeytinburnu, Bağcılar, Sultangazi, Esenler’de bulunan 97 ilkokula yerleştirilmiştir. Ayrıca Şişhane zemin İstanbul karşısı, Şişhane istasyon içi, Şişhane atm yanı, İTÜ Ayazağa istasyon içi – atm yanı, İTÜ Ayazağa plazalar çıkış yönüne yerleştirilmiştir.

  “Akıllı Mobil Aktarma İstasyonları” 7/24 denetim altında tutularak, istatiksel ve mekanik tepkiler kayıt altına alınmaktadır.  Bütün İstanbul’a hitap eden projeyle, özellikle ilköğretim çağındaki çocuklara ve ailelere toplumsal sorumluluk ve çevre bilinci kazandırılması hedefleniyor. Akıllı Mobil Aktarma İstasyonlarında toplanan atıklar ülke ekonomisine kazandırılıyor. Yerli ve milli tasarım olan cihaz yurt içi ve yurt dışından yoğun ilgi topluyor.

  Getirilen atıkların yerine İstanbul karta bakiye yüklenmektedir. Böylece vatandaş kazanırken, ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Geri dönüşüm projelerinin bu şekilde yapılması insanların daha istekli bir şekilde projeye katılmasını sağlamaktadır.

  İstanbul kart ile kazandığınız bu bakiyeyi aşağıdaki yerlerde kullanabilirsiniz.

  A101, Migros, CarrefourSA, BİM, Şok Marketler, Multinet ödeme noktaları, BiTaksi ve Getir uygulamaları, Beltur, BNB (bisiklet), iTaksi, İBB Sosyal Tesisler, Hamidiye Su Otomatları, İsper ve İspark ve şehir içi toplu taşıma araçlarında kullanabilirsiniz.