İçeriğe geç

e-devlet Askerlik Durum Belgesi Sorgulaması

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek, belirlenen kanunla askerlik yapmaya mecburdur. Askerlik belirlenen çağa gelen her erkeğin yapması gereken bir görevdir. 20 yaşına girdikten sonraki ilk ocak ayında başlar ve belirlenen sürede devam eder. Türk vatandaşı olmayan ve sonradan Türk vatandaşlığına girenler girdikleri tarihteki yaşlarına göre askerlik görevine alınırlar. Eğer bu kişiler geldikleri ülkede askerlik yapmışlarsa tekrar askerlik yapmalarına gerek yoktur. Askerlik görevi eğitim durumuna göre değişiklik gösterir. Kişinin eğitim durumu yaşı dikkate alınarak görevi süresi belirlenebilir. Askerlik durum belgesi ile vatandaşların askerlik görevini yerine getirmiş olduğunu ve eğer askerlik için tecili varsa bu tecilin hangi tarihler arasında olduğunu gösteren belgedir. Bu belge bazı durumlarda kişiden istenebilmektedir. Askerlik durum belgesi istenmesi durumunda kolayca sorgulama yapılarak isteyen kuruma sunabilirsiniz. Makalemizin devamından bu konuda bilgi alabilirsiniz.

  Askerlik durum belgenizi e-devlet kapısı sistemi üzerinden almanız mümkündür. e-devlet üzerinden kolayca askerlik durum belgesi sorgulaması yapabilirsiniz.

  e-Devlet Askerlik Durum Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  e-devlet altyapısını kullanan Milli Savunma Bakanlığının sayfası üzerinden askerlik durum belgesi sorgulaması yapabilirsiniz. e-devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulaması yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:
  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet internet sitesine ulaşın.

  e-devlet kapısı internet sitesi için buraya tıklayınız.

  • İlgili sayfaya ulaştıktan sonra TC kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yapın. Giriş yapmak için farklı bilgiler kullanma imkanınız vardır. Bunları giriş sayfasında görebilirsiniz.
  • Bilgilerinizi girdikten sonra sisteme giriş yapmış olursunuz. Artık askerlik durum sorgulama adımlarına geçebiliriz.

  e-devlet kapısı sistemine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • e-devlet kapısı sisteminde anasayfada bulunan arama kısmına ‘Askerlik Durum Belgesi Sorgulama’ yazın.
  • Gelen sayfada sizden istenen kimlik doğrulama işlemini yapın.
  • Açılan sayfada barkodlu belge oluşturmak için onay metnini okumanız ve onayladığınızı belirten işaretlemeyi yapmanız gerekir. Onaylama işlemini gerçekleştirin.
  • Sorgula‘ butonuna tıklanarak belgeyi oluşturun.

  Askerlik durum belgesi sorgulama işlemi sonrası belgenizi indirebilir yada e- posta ile mail olarak gönderebilirsiniz. İsteğinize ve ihtiyacınıza göre çıktı alarak kullanabilirsiniz.