İçeriğe geç

Askerlik Yeri Öğrenme e-Devlet

  Askerlik yerini öğrenmek isteyen kişiler bu bilgiye ulaşmak için e-devlet kapısı sistemini kullanabilirler. e-devlet üzerinden askerlik yeri öğrenme oldukça pratiktir. Bu işlem için neler yapmanız gerektiğini makalemizin devamından bulabilirsiniz. Her vatandaşa verilen e-devlet şifresi ile sisteme girişi yaparak bir çok bilgiye ulaşmak mümkündür. Bu sayede kolayca çoğu işlem yapılabilir ve bilgi alınabilir. e-devlet sistemini askerlik yeri öğrenme işleminiz için kullanabilirsiniz.

  Askerlik Yeri Öğrenme e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

  e-devlet kapısı internet sitesi üzerinden askerlik yerini öğrenmek isteyen vatandaşlar aşağıdaki adımları izleyerek kolayca aradıkları bilgiye ulaşabilirler. Kendi e-devlet hesabınızda bu bilgi bulunur.
  • Askerlik yerinizi öğrenmek için öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet internet sitesine ulaşın.

  e-devlet kapısı internet sitesi için buraya tıklayınız.

  • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza giriş sayfası gelir.
  • e-devlete giriş sayfasına ulaştıktan sonra TC kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yapın. Giriş yapmak için e-imza gibi farklı bilgilerinizi kullanabilirsiniz. Birkaç giriş seçeneği vardır. Bunu yukarıda verilen giriş sayfasından görebilir ve inceleyebilirsiniz.
  • Bilgilerinizi girdikten sonra sisteme giriş yapın. Artık askerlik yeri sorgulama adımlarına geçebiliriz.

  Askerlik Yeri Öğrenme e-Devlet İşlemi Nasıl Yapılır?

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB) sayfasında yapılan bu işlem için e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımlar şu şekilde anlatılabilir. Size bir kaç tane sorgulama imkanı sunulmaktadır. Görev derecenize göre değişik askerlik yeri sonuçları vardır. Er, yedek subay, bedelli ve yedek astsubay görevleri için işlemler farklı sekmeler altından yapılır. Bu sekmeler şu şekildedir ve hepsi için ayrı sorgulama yapmak gerekir.

  Millî Savunma Bakanlığı/Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

  Millî Savunma Bakanlığı/Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama

  Millî Savunma Bakanlığı/Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama

  Millî Savunma Bakanlığı/Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama

  Millî Savunma Bakanlığı/Yedek Astsubay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama

  Eğer normal er olarak görev yapmak için başvurduysanız ve askerlik başvuru sonucu nereye gideceğinizi merak ediyorsanız  ‘Milli Savunma Bakanlığı / Er sınıflandırma sonucu sorgulama’ seçeneğini kullanmalısınız. Diğer seçenekler ise yedek subay, bedelli askerlik, yedek astsubaylık içindir. Bu bağlantılardan sınıflandırma sonuçlarınızı görebilirsiniz.