İçeriğe geç

E-Devlet Emeklilik Sorgulama

  Emeklilik başvuru yapan vatandaşlar başvuru sonuçlarını sorgulamak için e-devlet sistemini kullanabilirler. Bunun için yapılması gerekenleri makalemizde sizlerle paylaşacağız.

  E-Devlet Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  e-devlet sistemi üzerinden emeklilik sorgulama işlemi için emeklilik başvuru ekranı kullanılır. Burada bulunan Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi sayfasından yapmış olduğunuz başvuruları görebilir ve detayına ulaşabilirsiniz. Emeklilik başvurunuzu sorgulayarak kabul edilip edilmediğini görebilirsiniz.

  Yapmanız gereken önce e-devlet kapısı internet sitesine yada mobil uygulamasına girmektir. Sonra sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra yukarıda belirttiğimiz sayfaya ulaşmanız gerekiyor. Arama kısmına yazarak kolayca ulaşabilirsiniz. Tüm emeklilik başvurularının sonucunu bu şekilde sorgulayabilirsiniz.

  e-devlet resmi internet sitesine girmek için buraya tıklayınız.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  E-Devlet Emeklilik Sorgulama Sonrası Belgede Yazanlar Ne Anlama Geliyor?

  e-devlet emeklilik sorgulama işlemi sonrası karşınıza çıkan ibareler ne anlama gelir buradan öğrenebilirsiniz.

  Gelen Evrak Otomatik Dosyaya Kaldırıldı :  Evraklarınız tamamlanmak üzere kaydı alınmış demektir.

  Emeklilik 2 Servisi Gelen Evrak dosyasına Kaldırılmış : 1 ve 2 numaralı servisler 4/A,  4/B Bağkur emeklilik servisidir. DYS emeklilik sorgulama sisteminde 1 yada 2 numarayı görüyorsanız evraklarınız emeklilik servisinde işlem yapılmak üzere bekliyordur.

  SGK Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış : 

  • Evrakınız işlem yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına geçmiştir.
  • Evrakın bu şekilde kayda alınmış olması işlemin tamamlandığı anlamına gelmez.
  • Bu ilk aşamadır. Evrak kayda alındıktan sonra dosyanız çekilir, emeklilik talebiniz varsa dosya incelenir, hizmetler birleştirilir ve tüm şartlar bağlanıyorsa emekli maaşı bağlanır.
  • Özellikle emeklilik başvuruları için sık sorulduğundan şunu belirtmek istiyorum. Emeklilik takibini evrak takip sistemi üzerinden yapamazsınız.
  • E-devlette SSK için 4/a Aylık Bilgisi, Bağkur için ise 4/b aylık bilgisi menülerinden sorgulayabilirsiniz. Eğer sorgulama yaptığınızda tahsis numaranız ve aylık başlangıç tarihiniz görünüyorsa işlem tamamlanmış anlamına gelir.

  SGK İşlem Yapıldı : EYT yada normal emeklilik başvurusundan sonra bu ibare karşınıza çıkıyorsa başvurunuz tüm aşamaları tamamlamış demektir. Emekli maaşınızın bağlanması için gereken adımlar tamamlanıyor demektir.