İçeriğe geç

SSK Emeklilik Sorgulama

  Ülkemizde insanlar yasaların belirlediği süre kadar çalıştıktan sonra emekli olma hakkı kazanırlar. Bu hakkı kazandıktan sonra çalışma hayatları sona erer ve çalışmadan belli aralıklarla maaş alabilirler. Bu sayede yaşlılık dönemlerinde belirli ve düzenli bir gelirleri olur. Ancak bu hakkı herkes kazanamaz. Emekli olabilmek için belirlenen şartları karşılamak gerekir. Bu şartlardan en önemlisi belirlenen emeklilik yaşının doldurulmasıdır. Bu şarttan sonraki önemli şart ise prim ödenen gün sayısının tamamlanmış olmasıdır.

  Sigortalı olarak çalışan bir çok vatandaş ne zaman emekli olabileceklerini ve ödenen prim sayısını merak ederler. Bunu nasıl sorgulayacağınıza dair bilgi aşağıda mevcuttur.

  SSK’dan Ne Zaman Emekli Olurum? SSK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Çalışan kesimin en büyük hayali emekli olmaktır. Bu isteklerini gerçekleştirebilmek için yaş ve prim şartının karşılanacağı güne kadar sabırla çalışırlar. Aslına bakılırsa emekli olmak gençlik yıllarında çok önemsenen bir durum değildir ancak yaş ilerledikçe çalışmak zorlaştıkça, emekli olma seçeneği insanlara cazip gelir. Yaşlılık dönemlerini rahat geçirmek adına bu şartları karşılamak için ellerinden geleni yaparlar. Emeklilik yaşı ve prim sayısı zaman zaman düzenlenmektedir. Sizin için en uygun ve doğru bilgiyi SGK’nın resmi internet sitesinden bulabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ‘Ne zaman emekli olurum?’ formuna ulaşabilirsiniz. Buradan yapacağınız sorgulama ile durumunuzu net bir şekilde görebilirsiniz.

  SGK Ne Zaman Emekli Olurum? sorgulama ekranı için tıklayınız.

  Formda sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak girmeniz durumunda emekli olma zamanınızı ve şartları size listeleyecektir.

  SGK Emeklilik Şartları Nelerdir?

  Hizmet akdi ile çalışanların emeklilik aylığının bağlanmasında hangi kanun hükümlerinin geçerli olacağı ilk defa sigortalı olunan tarihe göre değişiklik göstermektedir.

  • SGK’dan emekli olabilmeniz için belirli bir süre sigortalı olarak çalışmanız gerekiyor. İşe giriş tarihiniz ve cinsiyetiniz bu sürenin belirlenmesinde önemlidir.

  • SGK’dan emekli olabilmeniz için bir diğer şart, Sosyal Güvenlik Kurumuna belirlenen gün sayısınca prim ödenmiş olmasıdır.

  • Önemli şartlardan birisi de emeklilik yaşının tamamlanmasıdır. Emekli olma yaşı kadın çalışan ve erkek çalışana göre değişiklik gösterir.

  Buraya tıklayarak emeklilik aylığı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.