İçeriğe geç

e-devlet Hasar Tespit İtiraz

  Hasar tespiti deprem sonrası evlerin durumunu belirlemek için yapılmaktadır. 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun kapsamında yürütülen bir süreçtir. Hasar tespit sorgulama işlemi yapıların meydana gelen spesifik deprem sebebiyle aldığı hasarın tespitini kapsayan bir işlemdir.

  Yapılan bu tespite göre yıkılmayan binaların kullanım durumu gibi konular belirlenmektedir. Yıkılan binalar ile ilgilide rapor tutulmaktadır. Hasar tespit uygulaması gözleme dayalı bir uygulamadır. Acil olarak hasar durumlarının belirlenmesi için yapılır. Bilimsel çalışma yoktur. Ağır hasarlı evler tespit edilerek yıkılmadığı halde yıkılma tehlikesi bulunanlar için önlem alınması için yapılır. Böylece daha fazla can kaybının önüne geçilebilir. Hasar tespit uygulamasında binanın depreme dayanıklılığına bakılmaz. Deprem sonrası durumu incelenir.

  e-devlet Hasar Tespit İtiraz İşlemi Nasıl Yapılır?

  Hasar tespit çalışması sonrası verilen karara itiraz etmek isteyen vatandaşlar itiraz etme hakkına sahiptir. Bu hakkı kullanmak için hasar tespit raporlarının muhtarlıklarda asılmasından sonra bir ayları vardır. Bu bir ay içinde itiraz etmeleri gerekir.

  İtiraz için e-devlet sistemini kullanabilirler. Hasar tespit ve hasar tespit itirazı aynı yerden yapılmaktadır. Bu sayfaya ulaşmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  Hasar Tespit Sorgulama ve İtiraz İşlemleri

  • Önce e-devlet kapısı internet sitesine girin.
  • Sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan giriş bağlantısına tıklayın.
  • Giriş sayfasından TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapın.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına Hasar Tespit Sorgulama ve İtiraz İşlemleri yazarak ilgili sayfaya ulaşın.
  • Hasar Tespit Sorgulama ve İtiraz İşlemleri sayfasında hasar tespit sorgulama işlemide yapabilirsiniz. İtiraz içinde bu sayfa kullanılır.
  • Doğrudan bu sayfaya girerseniz kimlik doğrulama butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilir ve itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz.

  e-devlet Hasar Tespit Sorgulama ve İtiraz İşlemleri sayfası için buraya tıklayınız.

  Ayrıca bu işlemleri e-devlet mobil uygulamasını kullanarak yapma imkanınız vardır. Bunun için e-devlet mobil uygulamasını akıllı cihazınıza indirmeniz gerekir. İndirdikten sonra yukarıdaki adımları aynen uygulayabilirsiniz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.