İçeriğe geç

E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama

  Çeşitli sebeplerden dolayı bir çok insan artık hangi soydan geldiğini ve atalarını tanımamaktadır. Bunu merak eden vatandaşlar için devlet soy ağacı sorgulama hizmetini devreye sokmuştur. Soy ağacı uygulaması ile ulaşılabilen son ataya kadar soy ağacında bulunan kişilerin bilgileri bulabilirsiniz. Alt ve üst soy bağına bu şekilde ulaşabilirsiniz.

  E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama

  e-devlet sistemi üzerinden soy ağacı sorgulama işlemi yapılabilir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen hizmet altyapısında sizin yapmanız gereken e-devlet kapısı sistemine girip ilgili sayfaya ulaşmaktır. Ailenize ait alt ve üst soy listesine bu şekilde ulaşabilirsiniz. Makalemizin devamında bunu nasıl yapabileceğinizi detaylandırarak anlatacağız. İzlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet kapısı internet sitesine ulaşın. Yada bir alt bağlantıya tıklayarak doğrudan alt üst soy bilgisi sorgulama sayfasına ulaşın.

  e-devlet kapısı internet sitesi için buraya tıklayınız.

  • Bu bağlantıya tıkladıysanız ekranın sağ üst kısmında bulunan giriş yap butonuna tıklayın.
  • TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle birlikte sisteme giriş yapın.
  • Arama kısmına alt üst soy bilgisi yazın ve gelen bağlantıya tıklayın.
  • Bu sayfada aradığınız soy ağacı bilgisine ulaşabilirsiniz.
  • Eğer alttaki bağlantıya doğrudan tıkladıysanız kimlik doğrulama bağlantısına tıklayın.

  alt üst soy bilgisi sorgulama sayfasına ulaşmak için buraya tıklayınız.

  • TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle birlikte sisteme giriş yapın.
  • Tekrar sorgulama sayfasına yönlendirilirsiniz.
  • Bu sayfada aradığınız soy ağacı bilgisine ulaşabilirsiniz.

  Alt Üst Soy Belgesi Nasıl Alınır?

  Yukarıdaki başlıkta anlattığımız adımları izleyerek alt üst soy belgesini yani soy ağacınızı alabilirsiniz. Bu sayfanın çıktısını alabilirsiniz. Dilerseniz cihazınıza indirebilirsiniz. İsteyen vatandaşlar için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan soy ağacı hizmetini görsel olarak güzelleştirmek için Soy Ağacı Görüntüleme hizmetini uygulamaya koydu. Burada kendi tercihlerinizi belirleyerek soy ağacınızı oluşturabilir ve çıktı alabilirsiniz. Her şeyden önemlisi atalarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Atalarınızın nerede doğduğunu, ne zaman doğduğunu, medeni durumunu ve ismini öğrenebilirsiniz. Belirli bir tarihe kadar ulaşılabilen bu hizmet ile bir kaç üst soy atanıza ulaşabilirsiniz.