İçeriğe geç

E-Devlet Tapu Kaydı Sorgulama

  Tapu, bir arazinin yada taşınmazın sahibini gösteren, tapu sicil müdürlüğü tarafından verilmiş olan bir belgedir. Tapu resmi bir belgedir. Tapuya halk arasında tapu senedi denir. Tapu senedi daimidir ve müstakil haklar için de düzenlenebilir. Tapu kaydı ile ilgili bilgi almak için e-Devlet sistemi üzerinden tapu kaydı sorgulaması yapmak mümkündür. Kişinin üzerine kayıtlı olan mal varlığı e-devlet sistemi üzerinden kontrol edilebilir.  Tapu Kadastro Bilgi Sistemine bağlı olarak sunulan bu hizmeti nasıl kullanabileceğinizi makalemizin devamında bulabilirsiniz.

  E-Devlet Tapu Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  e-devlet kapısı sistemi üzerinden tapu kaydınız olup olmadığını kolayca sorgulayabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra üzerinize kayıtlı taşınmazları listeleyebilirsiniz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden tapu kaydı sorgulama işlemi yapılabilir. Bunun için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  • Öncelikle e-devlet sisteminin adresine giriş yapmanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki bağlantıya tıklamalısınız.

  e-devlet resmi internet sitesine girmek için buraya tıklayınız.

  • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza giriş sayfası gelir. Bu sayfadan sisteme giriş yapmanız gerekiyor.
  • T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapın.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmın ‘Tapu Kaydı Sorgulama’ yazın yada aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

  Tapu bilgileri sorgulama sayfası için buraya tıklayınız.

  • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada sizin adınıza tapu olup olmadığını görebilirsiniz. Üzerinize kayıtlı bir tapu varsa burada listelenir. Ancak üzerinize kayıtlı bir tapu yoksa listelenemez.

  e-devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Hizmetleri Nelerdir?

  Aşağıda listelenen işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Hepsi üzerinize bulunan tapu ile ilgilidir. Tapu bilgileri sorgulama işleminden diğer tüm tapu işlemlerine kadar e-devlet sistemi üzerinden yapmanız mümkündür.

  Kuruma Ait İnternet Sitesi Üzerinden Sunulan Hizmetler