İçeriğe geç

EGO Kartına HES Kodu Nasıl Yüklenir?

  Uzun zamandır etkisini gösteren koronavirüs salgını nedeniyle hala HES kodu zorunluluğu devam etmektedir. Bu kod ile hasta ve temaslı kişilerin şehiriçi toplu taşıma araçlarına binmemesi sağlanmaktadır. Ayrıca bu kod avm gibi toplu alanlarda ve kurum, kuruluşlarda istenmektedir. Salgının önüne geçebilmek için alınan önlemlerden birisidir. Hasta kişilerin halk arasında dolaşmaması ile salgının önüne geçilebileceği düşünülmektedir. Bu konuyla ilgili valilikler Türkiye genelinde açıklama yayınlamışlardır.

  Valilik tarafından konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekildedir:

  “Ankara Valiliğinin aldığı karar gereğince Kovid-19’la mücadele kapsamında toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlarımızın HES kodu bulundurarak kullanmaları zorunlu hale gelmiştir. Tam Ankarakart kullanan vatandaşların en geç 16 Ekim’e kadar www.ankarakart.com.tr adresinden kartlarını kişiselleştirmeleri gerekmektedir.”

  EGO Kartına HES Kodu Nasıl Yüklenir?

  Toplu taşıma araçlarını kullanmak üzere evinizden çıkmadan önce HES kodunuzu alıp, Ankara kartınıza tanımlamanız gerekiyor. Hes kodunu almak için 3 farklı yöntem vardır. Bu yöntemler oldukça kolay ve pratiktir.

  HES kodu almak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyerek, HES kodunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adresleri kullanabilirsiniz.

  Play Store – Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App Store – Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  • Telefonunuzun mesaj bölümüne HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) bilgilerini yazın ve 2023’e mesaj atın.
  • E-Devlet internet sayfasından yada mobil uygulamasından sisteme giriş yaptıktan sonra, HES Kodu alma bölümünden HES kodunuzu alabilirsiniz.

  EGO Kartına HES Kodu Yükleme

  Ego Kartınıza HES kodunuzu yüklemek için HES kodunuzu almalısınız. Aldıktan sonra, önce www.ankarakart.com.tr veya Ankara Kart mobil uygulamanızdan, online işlemler menüsüne girip kartınızı kişiselleştirin. Daha sonra aşağıdaki yöntemle kartınıza HES kodu tanımlayabilirsiniz.

  • E-kent internet sayfasına girin. 
  • Daha sonra ad, soyad, kimlik numarası, doğum tarihi, hes kodu, ulaşım kartı/ bilet no / kredi kartı no bilgilerini girin.
  • HES kodunuzu ne kadarlık süre için aldığınızı belirleyin.
  • Güvenlik sorusu cevaplayıp, onaylanması gereken yerleri onayladıktan sonra kaydet düğmesine basın.