İçeriğe geç

Ankara Kart Hes Kodu Tanımlama

  İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile bütün büyükşehir belediyelerine, koronavirüs tedbirleri kapsamında, toplu ulaşım araçlarında HES kodu kullanma zorunluluğuna dair yazı gönderilmiştir. Bu nedenle şehir içi toplu taşıma araçlarında HES kodu dönemi başlamıştır.

  Ankara Büyükşehir Belediyesi de bu karar kapsamında toplu taşımada HES kodu zorunluluğu getiriyor. Ankaralı vatandaşlar artık metro, tramway, ankaray, teleferik, otobüs gibi toplu taşıma araçlarına binmeden önce HES kodlarını Ankara kartlarına tanımlamak zorundalar. Amaç pandemi sürecinde izolasyon kurallarına uymayan kişilerin toplu taşıma araçlarını kullanamamalarını sağlamaktır. Risk taşıyan birisinin toplu taşıma araçlarını kullanmaya çalışması durumunda tespit edilmesi kolaylaşacaktır. Eğer risk taşıyan bir vatandaş kurallara uymayarak karantinadan dışarı çıkarsa, cezai işlem uygulanacaktır.

  Valilik tarafından konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekildedir:

  “Ankara Valiliğinin aldığı karar gereğince Kovid-19’la mücadele kapsamında toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlarımızın HES kodu bulundurarak kullanmaları zorunlu hale gelmiştir. Tam Ankarakart kullanan vatandaşların en geç 16 Ekim’e kadar www.ankarakart.com.tr adresinden kartlarını kişiselleştirmeleri gerekmektedir.”

  Ankara Kart Hes Kodu Tanımlama, Eşleştirme, Yükleme Nasıl Yapılır?

  Toplu taşıma araçlarını kullanmak üzere evinizden çıkmadan önce HES kodunuzu alıp, Ankara kartınıza tanımlamanız gerekiyor.

  HES kodu almak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyerek, HES kodunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adresleri kullanabilirsiniz.

  Play Store – Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App Store – Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  • Telefonunuzun mesaj bölümüne HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) bilgilerini yazın ve 2023’e mesaj atın.
  • E-Devlet internet sayfasından yada mobil uygulamasından sisteme giriş yaptıktan sonra, HES Kodu alma bölümünden HES kodunuzu alabilirsiniz.

  Ankarakart HES Kodu Tanımlama

  Bunun için önce www.ankarakart.com.tr veya Ankara Kart mobil uygulamanızdan, online işlemler menüsüne girip kartınızı kişiselleştirin. Daha sonra aşağıdaki yöntemle kartınıza HES kodu tanımlayabilirsiniz.

  • E-kent internet sayfasına girin. 
  • Daha sonra ad, soyad, kimlik numarası, doğum tarihi, hes kodu, ulaşım kartı/ bilet no / kredi kartı no bilgilerini girin.
  • HES kodunuzu ne kadarlık süre için aldığınızı belirleyin.
  • Güvenlik sorusu cevaplayıp, onaylanması gereken yerleri onayladıktan sonra kaydet düğmesine basın.