Şehirlerde yaşayan insanlar otobüs, vapur, tren gibi toplu taşıma araçlarını sıkça kullanmaktadırlar. Kimisi işe gitmek için sabah akşam, kimisi gezmek için, kimisi hastaneye, kimisi de alışveriş yapmak için kullanır bu araçları.

Kullananların mutlaka karşılaştıkları ‘Ekspres’ ibareli toplu taşıma araçları da vardır. Bu araçlar ne için bu şekilde isimlendiriliyor, bazı vatandaşlar tarafından merak edilmektedir.

Toplu Taşıma Araçları Nelerdir?

Otobüs

Şehir merkezlerinde kullanılan toplu taşıma araçlarından birisi otobüstür. Belediye ve özel otobüs firmaları tarafından hizmet verilir.

Dolmuş – Minibüs

Dolmüş hemen hemen bütün şehirlerde vardır. Tercih edilen bir toplu taşıma aracıdır. Mesafeye göre ücretlendirilen dolmuşlar için otobüs kartı gibi bir sistem yoktur. Direkt para vermeniz gerekir.

Metro

Metro büyük şehirlerde kullanılan alternatif ulaşım aracıdır. Oldukça fazla tercih edilen bir seçenektir. Ancak metro durakları her yerde olmadığı için metrodan inişlerde tekrar dolmuş yada otobüse ihtiyaç duyulabilir. Bunun için belediyeler metro duraklarından kalkan otobüsler düzenlemektedir.

Metrobüs

Sadece İstanbul’da bulunan “Metrobüs”, metro formatında çalışan otobüslere verilen isimdir.

Marmaray

İstanbul Halkalı ve Gebze arasında hizmet veren Marmaray hattı toplamda 43 istasyondan oluşan ulaşım sistemidir.

Tramway

Tramway yine büyük birkaç şehirde bulunan raylı ulaşım sistemidir. Nostaljik bir havası olan tramway kolay ve rahat ulaşım sağlar.

Vapur

Deniz ulaşımı da şehir içi toplu taşıma olarak görülür. Denize kıyısı olan şehirlerde oldukça yoğun kullanılır. Özellikle İstanbul’da karşıya geçmek için vatandaşların her gün kullandığı bir toplu ulaşım sistemidir.

Teleferik

Bazı turistik yerlerde kullanılan bir ulaşım sistemidir.

Taksi Dolmuş

Bazı şehirlerde hizmet veren taksi dolmuşlar yolcu doldukça hareket ederler.

Ekspres Otobüs Ne Demek?

Ekspres ibareli toplu taşıma araçları sadece büyük istasyonlarda, iskele yada duraklarda dururlar. Ara durak yada istasyonlara uğramazlar. Ekspres otobüslerde aynı şekilde sadece belli duraklarda durarak asıl istikametine doğru yol alır. Taşınan yolcuların bu istikamete daha çabuk ulaşması amaçlanmaktadır.

Ekspres hatlar genelde hava limanı, otobüs terminali gibi insanların yetişmek için zamanla yarıştıkları yerler için düzenlenir. Toplu ulaşım araçlarının ekspres seferleri bu hizmeti veren firmaların internet sitelerinde yada akıllı mobil uygulamalarda duyurulmaktadır. Diğer hatlarda olduğu gibi hareket saatleri belirtilmektedir.