İçeriğe geç

Elazığ Kart Nedir?

  Elazığ ilinde şehir içi toplu taşıma araçlarında kullanılan akıllı kartlardır. Ulaşım sırasında ödeme Elazığ Kart ile yapılır. Ödeme karta daha önce yüklenen bakiye ile yapılır. Vatandaşların görev, yaş yada özel durumlarına göre kart türleri vardır. Bazı kartlar indirimli, bazıları ücretsiz olarak kullanılabilir.

  Elazığ Kart Nasıl Kullanılır?

  • Önce Elazığ Kart ulaşım ücretine yetecek miktarda bakiye yüklenir.
  • Şehir içi toplu taşıma araçlarına binerken araçlarda bulunan validatör yani kart okuma cihazına yaklaştırılır.
  • Cihazdan onay sesi geldiğinde ödeme yapılmış olur.
  • Kart türüne göre bakiye kart bakiyesinden düşülür.
  • İsterseniz cihaz ekranının alt kısmına bakıp kalan bakiye kontrol edilebilir.

  Elazığ Kart Türleri Nelerdir?

  Sivil Elazığ Kart : Toplu taşıma araçlarından faydalanmak isteyen herkes alabilir. Bu kartlarıda normal ücret tarifesi kullanılır.

  İndirim Kart: Örgün eğitim kurumlarında 657 sayılı yasaya göre görev yapan öğretmenleri, sözleşmeli öğretmenleri ve dershanelerde görev yapan öğretmen kadrosundaki personel ile resmi kurumların öğreticilerini, Kanun ve mevzuatın öngördüğü indirimli taşınması gerekenler bu kartı kullanabilir. İndirimli kart ile taşınan kişiler indirimli ücretten faydalanırlar. Normal tarifeden daha avantajlıdır.

  Ücretsiz Kartlar : Engelli Kartı, Refakatçi Kartı, Yaşlı Kartı,  Gazi ve şehit yakını kartı, Basın kartı, Emniyet hizmetleri sınıfı (Emniyet personeli, jandarma asayiş personeli, serbest geçiş kartı, posta dağıtıcıları, kamu personeli kartı, belediye personel kartı) olarak sıralanabilir. Bu özel durumlarda kişilere ücretsiz kart verilir. Görevlerinden dolayı Elazığ Kart alan bireyler çalışma saatlerinde ve işe gidiş gelişlerde kullanmak üzere kartlarını ücretsiz olarak kullanabilirler. Özel durumlarından dolayı alan engelli kartı, refakatçi kartı, yaşlı kartı, gazi ve şehit yakınları kartı gibi kartlarda belediyenin sunduğu şartlara göre kullanım hakları verilir. Ücretsiz olarak ulaşım hizmetinden faydalanabilirler.

  İndirimli ve ücretsiz Elazığ kart almak için bireylerden özel belgeler istenir. Bu belgeleri getirmeleri durumunda kartlarını alabilirler.

  Elazığ Kart Bakiye Yükleme ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Kiosk Cihazlarından Elazığ Kart Bakiye Sorgulama ve Yükleme
  • Bayilerden Elazığ Kart Bakiye Sorgulama ve Yükleme
  • Online Elazığ Kart Bakiye Sorgulama ve Yükleme
  • Mobil Uygulama ile Elazığ Kart Bakiye Sorgulama ve Yükleme

  Bu yöntemlerin detayları sitemizde mevcuttur. Aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

  Elazığ Kart Bakiye Yükleme

  Elazığ Kart Bakiye Sorgulama