Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Sosyal Yardım Vakfı ile birlikte, ihtiyaç sahibi vatandaşlara elektrik faturası desteği veriyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde çalışan Sosyal Hizmetler Müdürlükleri başvuruları kabul ediyor.

Elektrik Desteği Yardımı Kimlere Verilir?

Elektrik desteği almak için kronik hastalık nedeniyle cihaza bağlı olan hasta bulunması gibi birkaç şart vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Muhtaç durumda olan vatandaşlar bu durumlarını tespit ettirerek yardım alabilirler.
  • Bakıma muhtaç engelli olanlar yardım alabilirler.
  • Kronik hastalık nedeniyle cihaza bağlı olanlar sağlık raporu alarak yardım alabilirler.

Bu şartlarla ilgili kanun metinler şu şekildedir:

1. 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç durumda olduğunuzun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarının karar organı olan Mütevelli Heyetleri tarafından tespit edilmesi gerekmektedir.

2. 2828 sayılı Kanun kapsamında bakıma muhtaç engelli olarak Evde Bakım Yardımı almıyor olmanız gerekmektedir.

3. Kronik hastalığınız nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatınızı sürdürmek durumunda bulunduğunuzu ispatlamak için sağlık raporunuzun olması gerekmektedir.

Bu şartları karşılayan bütün vatandaşlar başvuru yaparak, ihtiyaçları olan elektrik faturası yardımını alabilirler.

Elektrik Desteği Yardımı Nasıl Yapılır?

Elektrik tüketimi desteği için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Bunun dışında yaşadığınız yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurabilirsiniz. Bu kurumlara başvururken yanınızda muhtaçlık belgesi bulunması, başvurunuzun değerlendirilmesi aşamasında size yardımcı olacaktır. Bu belgeyi muhtarlıktan olabilirsiniz.

Başvuru sırasında yanınızda bulunması gereken evraklar şu şekildedir:

  • Hanenizde yaşayan herkesin T.C kimlik kartı fotokopisi
  • Adınıza gelen güncel elektrik faturası
  • Başvuru dilekçesi

Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kaydınızı yaptırdıktan sonra kabul görmesi durumunda, kimlik fotokopiniz ve elektrik faturanız ile birlikte size en yakın PTT şubesine gidip, bilgilerinizi vermelisiniz. Görevli elektrik faturası yardımı ile ilgili sorgulama yapar. Eğer kabul gören başvurunuz varsa işleme alır. Elektrik yardımı olarak size nakit para verilmez. Onun yerine faturanızın tutarı ödenmiş olarak görünür.

Ayrıca sürekli cihaza bağlı olarak yaşayan hastalar için, elektrik kesintisi durumunda yaşanabilecek mağduriyeti gidermek için vakıf tarafından kesintisiz güç kaynağı verilir. Böylece hastanın hayati tehlikeye girmesi önlenir.