İçeriğe geç

GSS Prim Borçları Yapılandırma

  Genel Sağlık Sigortası vatandaşların ekonomik koşullarından bağımsız olarak yararlandığı bir hizmettir. Tüm vatandaşlar zorunlu olarak Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmıştır. Çalışmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanması için getirilen bu hizmette prim ödemesi şartı vardır. Genel sağlık sigortası prim borcu bulunan kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanamazlar. Genel Sağlık Sigortası kapsamına giren kişiler tüm vatandaşlardır. Ancak bazı kriterlere göre düzenleme yapılmıştır. Bakmakla yükümlülük kriterine göre sigortalı çalışan ile sigortalı çalışan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalandıkları için GSS kapsamına girmezler.

  Genel Sağlık Sigortasını ödeyemeyen vatandaşlara gelir testi yapılıyor ve gelir testi yapılacak kişiler 18 yaş üstü kişilerdir. 18 yaş kriteri bazı durumlarda esnetilir. Bu durumlar şu şekildedir:

  • Sigortalı bir işte çalışmayan, öğrenci olmayan 18 yaş üstü bireyler için zorunludur.
  • Lise öğrencileri için 20 yaş, üniversite öğrencileri için 25 yaş sonrası zorunludur.
  • Kız çocukları bekar ise yaş kriteri dikkate alınmaz ve muaf tutulurlar.

  GSS Prim Borçları Yapılandırma

  Genel Sağlık Sigortası borçlarının yapılandırılması için SGK’ya başvurmanız gerekir. Bazı dönemlerde Genel Sağlık Sigortası için af gelir. Bu dönemlerde belirlenen şartlara göre indirim yada borç silme yapılır. Ancak böyle bir imkan yoksa borcunuzu yapılandırarak yeni bir ödeme takvimi belirleyebilirsiniz. Bakanlık bazı dönemlerde belirli miktarın altındaki borçları silmektedir. SGK’ya giderek böyle bir imkan olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Genel Sağlık Sigortası borcunuz varsa eğer af döneminde iseniz öncelikle bir gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Yaşadığınız il yada ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testi talep edebilirsiniz. Gelir testinin sonucuna göre belirlener kriterlerde iseniz borcunuz silinir. Ve sağlık hizmetlerinden yeniden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Eğer prim borcunuz af döneminde belirlenen miktar ve altında ise borcunuz silinir. Ancak prim borcunuz bu miktarın üstünde ise peşin yada taksitle ödenecek şekilde yeniden yapılandırma yapılabilir ve sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanının önü açılır.

  Genel Sağlık Sigortası borcunuzu yapılandırmak istiyorsanız ikamet ettiğiniz il yada ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmanız gerekir.  Genel Sağlık Sigortası borcunuzu sorgulamak için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. e-devlet kapısı sistemi üzerinden sorgulama yaparak borcunuzun olup olmadığını görebilirsiniz.