İçeriğe geç

GSS Primi Ödeyerek Nasıl Emekli Olunur?

  Genel Sağlık Sigortası devletin tüm vatandaşları için sağlık hizmetlerinden faydalanmaları amacıyla başlatılan bir hizmettir. Genel sağlık sigortası şartlara uyan tüm vatandaşlara uygulanır. Vatandaşların her ay belirlenen miktarda ödeme yapması gerekir. Bu sigorta türü ile emekli olunup olunamayacağı ise merak konusu olmuştur. Makalemizde bu konuyla ilgili bilgi vereceğiz. Genel Sağlık Sigortası sosyal güvencesi olmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için getirilmiştir. Sigortalı olan kişilerin sağlık sorunları karşısında tedavi sürecini kolaylaştırmak içindir. Genel sağlık sigortası ile bakmakla yükümlü olunan kişiler de bu imkandan faydalanabiliyorlar.

  18 yaş altı bireyler ise ailelerinin sigorta durumuna bakılmadan Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınırlar. Ücret ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. Genel Sağlık sigortası çalışan bireylerde işveren tarafından yatırılır. Sigortasız çalışan bireyler bu ücreti kendileri yatırmak durumundadırlar. Ancak kazancı düşük olanlar gelir testi yaptırarak bu ücreti ödemeden sağlık sigortasından faydalanabilirler.

  Genel Sağlık Sigortası Primi Ödeyerek Nasıl Emekli Olunur?

  Genel Sağlık Sigortası sadece sağlık hizmetlerinden faydalanmak için yapılan bir sigortadır. Bu hizmet ile hastaneye gidilerek tedavi olunabilir ve ilaç alınabilir ancak emekli olunmaz. Emeklilik için farklı bir sigorta türü ödenir. Genel Sağlık Sigortasında böyle bir prim ödenmez. Emekli olmak için belirlenen prim gün sayısı ve ödemesi farklıdır. Genel Sağlık Sigortasında sadece sağlık sigortası primi ödenir. Bu ödeme tedavi hakkını karşılar. Emekli olmak için yeterli değildir. Çalışan bireylerde bu primler ayrı ayrı yatırıldığı için emekliliğe hak kazanılır.

  Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Genel Sağlık Sigortasına başvurmak için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  Öncelikle nereden başvurmak istediğinize karar verin.

  e-devlet üzerinden başvuracaklar şu adımları izlemelidir:

  • e-devlet kapısı internet sitesine girin ve sisteme giriş yapın.
  • e-hizmetler kısmından Sosyal Güvenlik kurumu bölümüne tıklayın.
  • e-hizmetler sayfasından Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne tıklayın.
  • Genel Sağlık Sigortası seçeneğini seçin.
  • Bu işlemden sonra ekranınıza çıkacak olan Genel Sağlık Sigortası seçeneğine tıklayın.
  • Formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.

  Sosyal Hizmetlere başvuracaklar şu adımları izlemelidir:

  • Sosyal Hizmetler binasına giderek Genel Sağlık Sigortası başvuru formunu doldurmanız gerekir.
  • Sizden fakirlik belgesi, kimlik ve kimlik fotokopisi, aile üyelerinin kimlik fotokopileri, gelir testi sonucu, adres kayıt belgesi, aylık gelir beyan belgesi, SGK prim kayıtları, mal varlığına dair belgeler, engelli olanlardan engelli kimlik kartı istenir.
  • Gazilerden kendilerine verilen belge istenir.
  • Evraklar ile birlikte dilekçe teslim edilir ve başvuru yapılmış olur.