HES Kodu Nedir?

Uzun yazılışıyla Hayat Eve Sığar kodu Sağlık Bakanlığı tarafından takip edilen, korona virüse karşı tedbir amaçlı kullanılan bir koddur. Bu kod ile insanlar sizin sağlık durumunuz ve risk grubunda olup olmadığınız gibi bilgilere ulaşabilir. Böylece girdiğiniz ortamda, yaptığınız yolculukta diğer insanların virüs kapmış olma ihtimali en aza inmiş olur. Yayılımın önüne geçilmiş olur.

HES kodu kullanımı daha önce şehirler arası seyahatlerde zorunlu hale getirilmişti. Artık şehir içi toplu taşımada ve kurum ve kuruluşlarda da istenmeye başladı. Özellikle şehir içi toplu taşıma araçlarında, elektronik kartlara HES kodu tanımlama zorunluluğu gelmesiyle vatandaşlar arasında ne olduğu merak edilmeye başlanmıştır. HES kodu nedir?, HES kodu nasıl alınır?, HES kodu nerelerde, nasıl kullanılır? gibi sorular sorulmaya başlanmıştır. Bu sorulara yanıt olabilmesi için sizlere bu makaleyi hazırladık.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu almanız gereken zaman üç farklı yol ile alabilmeniz mümkündür.

HES kodunu alabilmek için sms yöntemi ile HES Kodu Alma, E-devlet sistemine giriş yaparak HES Kodu Alma ve Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanarak HES kodu alma işlemi yapabilirsiniz.

HES kodu alma ile ilgili ayrıntılı makalemize aşağıdaki bağlantılara tıklayarak göz atabilirsiniz.

HES Kodu Öğrenme

E-Devlet HES Kodu Alma

HES Kodu Ne İşe Yarar?

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle aldığınız HES kodunuz ile birlikte;

  • Şehir içi ve şehir dışı seyahat edebilirsiniz. Şehir için seyahatler için toplu taşıma kartlarınıza tanımlanmış olması gerekir. Şehir dışına çıkacak iseniz tercih ettiğiniz firma tarafından verdiğiniz HES kodu sorgulanarak durumunuza bakılır.
  • Gireceğiniz yada bulunacağınız kurum ve kuruluşlardan istendiğinde oraya vermek için alabilirsiniz. Okul yada farklı devlet kuruluşları gibi…

Tüm bu yöntemler sayesinde hem araca virüs kapmış bir hastanın binmesi engellenmiş olur. Hem de aynı aracı kullanan kişilerden birisi yakın zamanda hastalanırsa temas ettiği kişilere daha kolay ulaşılır. Bu kod ile birlikte kimlerle temas içinde oldukları bilinir ve bu kişiler karantinaya alınır. Böylece hastalığın bulaşma hızının önüne geçilmiş olur.

HES kodu istenen yerlere, sizin kodunuzu alıp vermemeniz durumunda işlemleriniz yapılmaz, seyahat edemezsiniz.