İçeriğe geç

İzmirim Kart HES Kodu Tanımlama

  Korona virüsün yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlerden biriside HES kodu oluşturulmasıdır. Bu sayede kişilerin risk taşıyıp taşımadıklarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. HES kodu daha önce şehirler arası yolculuklarda, kurum ve kuruluşlarda istenirken artık son alınan karar ile şehir içi toplu taşıma sırasında da istenmektedir. Bu karar göre İzmirli vatandaşların şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için İzmirim Kart HES Kodu Tanımlama işlemini yapmaları gerekiyor. HES kodu tanımlama işlemlerini yapmamaları durumunda İzmirim kartları ile toplu taşıma araçlarını kullanamazlar.

  İzmirim Kart HES Kodu Tanımlama kodu almak için yapmanız gerekenlerden önce HES kodu alma işlemi yapmanız gerekir. Bunun için izleyeceğiniz yol ve seçenekler şu şekildedir:

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nasıl Alınır?

  HES (Hayat Eve Sığar) kodu almak için birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma
  • E-devlet ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma,
  • SMS ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma

  Bu yöntemlerin ayrıntılı halini görmek için sizin için hazırladığımız HES Kodu Öğrenme başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

  İzmirim Kart HES Kodu Tanımlama

  Öncelikle belirtmek isteriz ki HES kodunuzu sadece bir karta tanımlayabilirsiniz. Bu vatandaşlar arasında sıkça sorulan sorular arasındadır. HES kodunuzu tanımlamak için önce aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

  İzmirim Kart HES Kodu Tanımlama için tıklayınız.

  Yukarıda verilen sayfaya tıkladıktan sonra şu adımları izlemelisiniz:

  • HES kodunuzu gerekli alana eksiksiz olarak giriniz.
  • İzmirim kartınızın numarasını eksiksiz şekilde giriniz.
  • Kimlik bilgileriniz alanındaki TC Kimlik numaranız, adınız, soyadınız, doğum tarihiniz alanlarını eksiksiz şekilde doldurunuz.
  • İletişim bilgileri kısmındaki gsm numarası ve e-posta bilgilerini giriniz.
  • Daha sonra girdiğiniz bilgileri onaylayarak kaydediniz.

  Artık İzmirim Kart HES Kodu Tanımlama işleminizi yapmış oldunuz. Şehir içi toplu ulaşımdan istediğiniz gibi faydalanabilirsiniz.

  İzmirim Kart HES Kodu Tanımlama işlemini yaparken sorun yaşamanız durumunda 320 0 320 numaralı çağrı merkezini arayarak yardım alabilirsiniz.

  İzmirim kartınıza Hes kodunuzu tanımladıktan sonra şehir içi toplu ulaşımdan faydalanmaya  hemen başlayabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde karantinada olması gereken kişilerin toplu ulaşımı kullanarak sağlıklı bireylere virüs bulaştırma riskini azaltmak amaçlanmaktadır.