İçeriğe geç

IMEI Sorgulama

  IMEI numarası, uluslararası olan bir kimlik numarasıdır. 15 rakamdan oluşan bu numara benzersizdir. Kullanım amaca cep telefonlarının güvenliğini sağlamaktır. Açılımı International Mobile Equipment Identity (Uluslararası Mobil Cihaz Kodu) olan numara her cep telefonuna özel olarak verilir. IMEI numarası ile cep telefonunun kim tarafından hangi sim kart ile kullanıldığı kolayca tespit edilir. Bu şekilde çalınma ve kaybolma durumunda IMEI numarası ile bulunabilir yada bloke edilerek kullanılması engellenir. Çalınan telefonunuz için dava açabilir ve  IMEI numaranız ile telefonunuzun takip edilmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle yurtdışından gelen telefonların güvenli olup olmadığını bu şekilde öğrenebilirsiniz.

  IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  IMEI Sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapılır. Bunun için E-devlet sistemine TC kimlik ve kullanıcı bilgileri gerekmeden girerek sorgulama yapabilirsiniz. Sadece ilgili sayfaya girerek 15 haneli IMEI numarasını girmeniz yeterlidir. Böylece cihazın çalıntı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

  Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumunun IMEI sorgulama sayfasın ulaşabilirsiniz.

  e-devlet Üzerinden IMEI Sorgulama sayfası için buraya tıklayınız.

  Sayfada bulunan IMEI No kısmına numarayı yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

  IMEI Numarası Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

  Cihazınızın IMEI numarasını bilmiyorsanız öğrenmek oldukça kolaydır. Kullanabileceğiniz yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • IMEI numarasını öğrenmek için cihazınızın tuşlama ekranını açıp ‘#06#’ yazarak evet tuşuna basmanız yeterlidir.
  • Cihazınızın pil yuvasının üzerinde yada ürün kutusunda görebilirsiniz.

  IMEI Kaydetme İşlemi Nasıl Yapılır?

  Öncelikle e-devlet kapısı sistemine giriş yapmanız gerekir. e-devlet sistemine giriş yapmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  • turkiye.gov.tr bağlantısına tıklayarak e-devlet internet sitesini açın.
  • Sağ üst köşede bulunan giriş yap bağlantısına tıklayarak sisteme giriş sayfasına ulaşın.
  • Buradan giriş yapabileceğiniz birkaç yöntem karşınıza çıkacaktır. Bu yöntemlerden en kolay olanı T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile olandır.
  • Bilgilerinizi ilgili alana girdikten sonra giriş yap düğmesine tıklayın.
  • Artık sisteme giriş yapmış bulunuyorsunuz.

  Giriş yaptıktan sonra IMEI numarası kayıt işlemi için aşağıdaki bağlantıya tıklamalısınız.

  IMEI numarası kaydetmek için buraya tıklayınız.

  Gerekli kontroller yapıldıktan sonra cihazın sisteme kaydı gerçekleştirilir. Böylece IMEI kaydetme işleminiz tamamlanmış olur.