İçeriğe geç

e-Devlet IMEI Sorgulama

  15 rakamdan oluşan bir numaradır. Bu numara ile cep telefonlarının güvenliği sağlanır. IMEI numarası International Mobile Equipment Identity’nin kısaltmasıdır. Yani Uluslararası Mobil Cihaz Kodu’dur. Bu kod her telefona özel olarak verilir ve benzersizdir. Cep telefonlarının kimlik numarası denebilir. IMEI numarası ile cep telefonunun nerede olduğu hangi sim kart ile kullanıldığı kim tarafından kullanıldığı kolayca bulunabilir. IMEI numarası ile bulunarak takip edilebilir yada bloke edilebilir. Telefonunuz çalındıysa yada kaybolduysa dava açarak IMEI numarası ile takip edilmesini isteyebilirsiniz. Böylece bulunması kolaylaşabilir.

  e-Devlet IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  e-devlet kapısı sisteminden bir çok alanda sorgulama yapmak mümkündür. IMEI numarası sorgulama işlemi için de bu imkan vardır. IMEI Sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapılır. Bunun için E-devlet sistemine TC kimlik ve kullanıcı bilgileri gerekmeden girerek sorgulama yapabilirsiniz. Sadece ilgili sayfaya girerek 15 haneli IMEI numarasını girmeniz yeterlidir. Böylece cihazın durumunu görebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya giriş yaptıktan sonra Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumunun IMEI sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

  e-devlet Sistemi Üzerinden IMEI numarası sorgulamak için buraya tıklayınız.

  Sayfada bulunan IMEI No kısmına numarayı yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Cihazınızın durumunu bu şekilde görebilirsiniz.

  Cihazın IMEI Numarası Nasıl Öğrenebilirim?

  Eğer cihazınızın IMEI numarasını bilmiyorsanız öğrenmek oldukça kolaydır. Kullanabileceğiniz yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • IMEI numarasını öğrenmek için cihazınızın tuşlama ekranını açıp ‘#06#’ yazarak evet tuşuna basmanız yeterlidir.
  • Cihazınızın pil yuvasının üzerinde yada ürün kutusunda görebilirsiniz.

  Bu iki yöntemle kolayca cihazınıza ait IMEI numarasını öğrenebilirsiniz.

  Cihazın IMEI Numarasını Nasıl Kaydederim?

  IMEI numarası kaydetme işini yine e-devlet kapısı sistemini kullanmalısınız. Bunun için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekir. e-devlet sistemine giriş için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  Giriş yaptıktan sonra IMEI numarası kayıt işlemi için aşağıdaki bağlantıya tıklamalısınız.

  IMEI numarası kaydetmek için buraya tıklayınız.

  Gerekli kontroller yapıldıktan sonra cihazın sisteme kaydı gerçekleştirilir. Böylece IMEI kaydetme işleminiz tamamlanmış olur.