İçeriğe geç

İşkur İşsizlik Maaşı Sorgulama

  İşsizlik maaşı devletin işten ayrılmak durumunda kalan vatandaşlara sunduğu bir imkandır. Kişinin isteğiyle yada kusurlu bir şekilde işten ayrılması durumunda yeni iş bulana kadar zor durumda kalmaması için maddi destek sağlanır. İhtiyaçlarını karşılayabilmesi için verilen bir para desteğidir. İşten ayrılan vatandaş ayrıldığını beyan ederek işsizlik maaşı için başvuru yapabilir. İnceleme sonrası onaylanması durumunda işsizlik maaşı bağlanır.

  İşkur İşsizlik Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  İşkur’dan işsizlik maaşını sorgulamak isteyen bireyler bunu aşağıdaki yöntemleri kullanarak yapabilirler.

  • İşkur’a Doğrudan Giderek İşsizlik Maaşı Sorgulama
  • e-devlet Üzerinden İşsizlik Maaşı Sorgulama
  • Telefonla Arayarak İşsizlik Maaşı Sorgulama
  • PTT İşyerinden İşsizlik Maaşı Sorgulama

  İşkur’a Doğrudan Giderek İşsizlik Maaşı Sorgulama

  İşkur’dan işsizlik maaşı başvurusu yapanlar sorgulamak için doğrudan işkur merkezine gidebilirler. Size en yakın işkura gitmeniz ve sormanız yeterlidir.

  e-devlet Üzerinden İşsizlik Maaşı Sorgulama

  e-devlet üzerinden işsizlik maaşı sorgulaması yapılabilir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Önce e-devlet internet sitesine girin ve sisteme giriş yapın.
  • Arama kısmına yazarak yada aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ilgili sayfaya ulaşın.

  İşsizlik Maaşı Sorgulama sayfası için buraya tıklayınız.

  • Bu sayfada aradığınız bilgileri bulabilirsiniz. Eğer başvurunuz onaylanmış ise sonraki ayın 5.gününde PTT’den maaşınızı alabilirsiniz.

  e-devlet sistemi üzerinden işkur işsizlik maaşı sorgulama işlemi en pratik olandır. İnternet sitesi yada mobil uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

  Telefonla Arayarak İşsizlik Maaşı Sorgulama

  İŞKUR iletişim danışmanlarından yardım alarak işsizlik maaşı süreci ile ilgili bilgi edinmeniz mümkündür. Size süreç hakkında bilgi verebilirler. İşsizlik maaşı başvurusu, sürecin işlemesi, maaşın yatması gibi bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.  Numara aşağıda verilmiştir.

  İşkur iletişim danışman hattı ALO 170 ‘dir.

  PTT İşyerinden İşsizlik Maaşı Sorgulama

  Size en yakın PTT işyerinden işsizlik maaşı verilip verilmediğini öğrenebilirsiniz. Kimliğiniz ile birlikte yapacağı sorgulama sonrası size bilgi verebilir. PTT işsizlik maaşının onaylanması durumunda kaydınızı görebilir. Yani süreç sonuçlanıp PTT’ye bilgi verilmeden sorgulama yapamazsınız. Eğer işsizlik maaşınız onaylandıysa ve PTT’ye bu konuda maaş bilgisi ulaştıysa kayıtlarda görünürsünüz. Sonraki ayın 5. gününde maaşınızı çekebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

  Size en yakın PTT şubesine gitmeniz yeterlidir.