İçeriğe geç

İşsizlik Maaşı Sonucu Nasıl Öğrenilir?

  Devlet herhangi bir sebeple işten ayrılmak durumunda kalan vatandaşlar için işsizlik maaşı uygulamasını başlatmıştır. Bu uygulama ile işten kendi isteğiyle yada işverinin çıkarması sebebiyle ayrılan vatandaş işsizlik maaşı için başvurabilir. İşsizlik maaşı başvurusu için aranan kriterler mevcuttur. Kriterler oluşmuşsa başvuru sonrası işsizlik maaşı ödemesi yapılır. Böylece yeni iş bulunana kadar vatandaş ihtiyaçlarını karşılayabilir.

  İşsizlik Maaşı Sonucu Nasıl Öğrenilir?

  İşsizlik maaşı sonucunu öğrenmek için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemlerden en kolayı e-devlet üzerinden sorgulamaktır. Zaman ve mekan farketmeden hızlıca sorgulama yapılır ve sonuç açıklandıysa öğrenilebilir. Tüm yöntemlerin detayları aşağıda listelenmiştir.

  • İşkur’a Doğrudan Giderek İşsizlik Maaşı Sonucu Öğrenme
  • e-devlet Üzerinden İşsizlik Maaşı Sonucu Öğrenme
  • PTT İşyerinden İşsizlik Maaşı Sonucu Öğrenme

  İşkur’a Doğrudan Giderek İşsizlik Maaşı Sonucu Öğrenme

  İşkur binasına giderek bu konuda bilgi istenebilir. İşsizlik maaşı başvurusunun üstünden size başvuru sırasında belirtilen süre geçtiyse sonuç için İşkur binasına giderek bu konuda bilgi isteyebilirsiniz. Sonucun belli olup olmadığını yada maaşın size bağlanıp bağlanmadığını buradan sorarak öğrenebilirsiniz. İşkur binasında görevliler size net bilgi verirler.

  e-devlet Üzerinden İşsizlik Maaşı Sonucu Öğrenme

  e-devlet en pratik yöntemdir. İstediğiniz zaman istediğiniz yerde başvurunuzunu durumunu öğrenebilirsiniz. İzlemeniz gereken adımlar şöyledir:

  • İlk olarak e-devlet kapısı internet sitesine giriş yapın.
  • Burada e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile sisteme girin.
  • Arama kısmına yazarak yada aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ilgili sayfaya ulaşın.

  İşsizlik Maaşı Sorgulama sayfası için buraya tıklayınız.

  • Bu sayfada aradığınız bilgileri bulabilirsiniz. Eğer başvurunuz onaylanmış ise sonraki ayın 5.gününde PTT’den maaşınızı alabilirsiniz.

  e-devlet sistemi üzerinden işkur işsizlik maaşı sorgulama işlemi en pratik olandır. İnternet sitesi yada mobil uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

  PTT İşyerinden İşsizlik Maaşı Sonucu Öğrenme

  PTT şubesine maaşın size bağlanması durumunda bilgi gelir. Bunun dışında başvuru sürecini buradan takip edemezsiniz. İşsizlik maaşı başvurunuzun sonucu belli olunca işsizlik maaşının size bağlanması durumunda bilgi gider ve sizin adınıza belirlenen tarihte maaşınız yatmaya başlar. Başvuru sonrası bir ay geçmişse ve sonuç belliyse PTT işyerinden öğrenebilirsiniz. Kimliğiniz ile sorgulama yapılabilir.

  Size en yakın PTT şubesine gitmeniz yeterlidir.