İçeriğe geç

Kent Kart Hes Kodu

  Kent Kart, akıllı ulaşım sistemleri kapsamında, şehirlerde yayılmaya başlayan toplu taşıma kartlarıdır. Birçok şehirde kullanılmaktadır. Her şehrin kendi adıyla anılan kent kartları mevcuttur. Elektronik kart olarak geçen Kent Kartlar şehir içi yolculuk yapmak isteyen kişilerin araçlara daha pratik bir şekilde ödeme yapılmasını sağlar.

  Kent kartlar sadece otobüsler için geçerli değildir. Yaşadığınız şehirde bulunan otobüs, minibüs, metro, tren, tramvay, troleybüs veya deniz otobüslerinden kent kartınız ile hizmet alabilirsiniz.

  Hangi İllerde Kent Kart Kullanılıyor?

  Kent Kart, Antalya, Alanya, Adana, Bandırma, Burdur, Çanakkale, Edirne, Ereğli, Gaziantep, İnegöl, Kocaeli, Mersin, Muğla, Niğde, Ordu, Sivas ve Yozgat’da toplu taşıma araçlarından faydalanan vatandaşlara hizmet vermektedir. Kent kart kullanan şehirler her geçen gün artmaktadır.

  Ayrıca çıkan son karar ile artık şehir içi ulaşımda toplu taşıma araçlarına binerken kullanılana kartlara HES kodu tanımlama zorunluluğu getirildi. Bu karar kapsamında kent kartına HES kodunu tanımlamayan vatandaşlar şehir içi toplu taşıma araçlarına binemeyecek.

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nasıl Alınır?

  HES kodunuzu almak için izlemeniz gereken yollar kolay ve pratiktir. Bunlardan ikisi internet kullanılarak alınabilir. Diğer seçenek ise cep telefonunuzdan mesaj atarak yapılabilir. HES kodu alma yöntemlerini şu şekilde başlıklara ayırabiliriz:

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma
  • E-devlet ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma
  • SMS ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma

  Bu yöntemlerden size en uygun olanı kullanarak, HES kodunuzu alıp, kullanabilirsiniz.

  Kent Karta HES Kodu Yükleme

  Her şehrin kendine özel HES kodu yükleme platformu vardır. Biz size bütün şehirler için kullanılabilecek bir HES kodu yükleme yöntemi sunacağız.

  • Akıllı Bilet internet sayfasına girin.

  Sayfaya giriş yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Karşınıza HES kodu kayıt formu çıkacaktır. Bu formdan önce uyruğunuzu sonra yaşadığınız şehri seçin.
  • Daha sonra TC Kimlik numarası, ulaşım kart numarası, HES Kodu, telefon numarası ve E-posta bilgilerinizi eksiksiz ve tam bir şekilde doldurunuz.
  • Sonra ‘KVKK kurallarını okudum ve onaylıyorum.’ seçeneğini onaylayıp ‘Devam’ düğmesine basın.

  Kent kart HES kodu yükleme işleminiz tamamlanmıştır. Bu kadar kolay ve pratik bir şekilde kartınıza size ait olan HES kodunu yükleyebilirsiniz.